45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy wiesz, jak działają leki przeciwdepresyjne? Dowiedz się teraz!

Czy wiesz, jak działają leki przeciwdepresyjne? Dowiedz się teraz!Czy wiesz, jak działają leki przeciwdepresyjne? Dowiedz się teraz!

Antydepresanty, czyli leki przeciwdepresyjne oddziałują na układ nerwowy chorego sprawiając, że chory czuje się lepiej, odczuwa większy spokój, zyskuje lepszy nastrój. Działają one również w ten sposób, że ułatwiają zasypianie, przez co bezsenność, która z czasem pojawia się w depresji również zostaje wyleczona. Należy jednak pamiętać, że leki przeciwdepresyjne działają dopiero po kilku tygodniach, a czasami nawet po kilku miesiącach, od rozpoczęcia ich stosowania. Dlatego też nie można się zniechęcać i odkładać zażywania leków w przypadku choroby.

  • Co to są antydepresanty?

  • Jak działają leki przeciwdepresyjne?

 

W jaki sposób działają leki przeciwdepresyjne?

Komórki, które tworzą mózg nazywa się neuronami. Znajdziemy w nim również komórki glejowe, które są swoistą podporą dla neuronów tworzących sieci i dostarczających im również substancji odżywczych. Pomiędzy neuronami zaś znajdują się synapsy, specjalne miejsca, w których następuje przekazanie „informacji” przekazywanej pomiędzy poszczególnymi neuronami. Jednym z mechanizmów zachodzących przy synapsach jest tzw. wychwyt zwrotny. Neuroprzekaźnik zostaje „wypuszczony” od jednego neuronu i „złapany” przez drugi. Leki antydepresyjne mają za zadanie zablokowanie wychwytu niektórych neuroprzekaźników czy innych substancji, które oddziałują na nastrój chorego.

Najbardziej znanymi z nich są SSRI – czyli selektywne inhibitory wychwytu serotoniny. Są to obecnie najczęściej stosowane leki, które nazywa się lekami nowej generacji.

  • Serotonina: jest neuroprzekaźnikiem i hormonem, który poprawia nastrój, reguluje sen, apetyt, ciśnienie krwi czy nawet temperaturę ciała. Niski poziom serotoniny skorelowany jest z większą agresywnością, zmęczeniem, wrażliwością na ból.

Inne leki przeciwdepresyjne

  • MAO – inhibitory monoaminooksydazy
  • TLPD – trójcykliczne leki przeciwdepresyjne
  • Sole litu – stabilizują nastrój
  • SNRI – inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny

Nowe odkrycia naukowców

Współczesne badania pozwoliły na dookreślenie roli leków przeciwdepresyjnych w leczeniu depresji. Okazuje się, że nie oddziałują one jedynie wybiórczo na nastrój pacjenta, ale również rzeczywiście mogą przyczyniać się do odbudowy zniszczonych regionów mózgu oraz pomagają w namnożeniu i tworzeniu komórek nerwowych. Do takich wniosków doszli naukowcy z Johns Hopkins University. 

Badania te przeprowadzono na razie jedynie na zwierzętach. Wydaje się jednak, że ich wyniki można odnieść również do ludzi. Leki antydepresyjne zwiększały produkcję białka SFRP3, które jest regulatorem tworzenia się nowych komórek w mózgu.

depresja leki antydepresyjne

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach