45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy wiesz jak objawia się parodontoza?

Czy wiesz jak objawia się parodontoza?Czy wiesz jak objawia się parodontoza?

Parodontoza to problem, który wedle statystyk dotyczy co 10 osoby na świecie, w Polsce natomiast ujawnia się u 70 procent społeczeństwa! Tylko co trzeci Polak wie jak należy prawidłowo jej zapobiegać, ale również to, iż paradontoza nadaje się do całkowitego wyleczenia.

Do typowych objawów parodontozy zalicza się:

  • Co to jest paradontoza?

  • Jak leczyć paradontozę?

  • rozchwianie zębów,
  • nieprzyjemny oddech,
  • zaczerwienienie oraz obrzmienie dziąseł, odczucie bólu lub świądu,
  • krwawienie dziąseł w czasie czyszczenia zębów, a także spożywania twardych produktów,
  • nadwrażliwość na ciepłe oraz zimne picie i jedzenie, wynikająca z cofania się dziąseł.

Rozwój parodontozy

Drobnoustroje chorobotwórcze zgromadzone na styku dziąseł z zębami prowadzą do zapalenia, które z kolei prowadzi do rozwoju parodontozy. Płytka bakteryjna jest złożona z resztek pokarmu i flory bakteryjnej, o ile nie jest ona usuwana może bardzo łatwo przerodzić się w kamień nazębny, który ulega początkowo mineralizacji na styku dziąsła, a wraz z dalszym postępem przemieszcza się również pod tkanką miękką. W efekcie dziąsła są nieustannie narażone na podrażnienia, bolesność i opuchliznę. Ponieważ ucisk na dziąsła intensyfikuje się, ich tkanka ulega obkurczeniu oraz wycofaniu. Kiedy tylko spostrzeżemy u siebie objawy paradontozy nie zwlekajmy z wizytą u stomatologa, gdyż w przeciwnym razie ozębna, więzadła przyzębne i kość wyrostka zębodołowego będą ulegać degradacji. Ostatni etap przypada na odsłonięte szyjki zębowe, które są newralgiczne wobec kontaktu z pożywieniem słodkim, kwaśnym, a także ciepłym i zimnym. Zęby wypadają.

Tylko 1 procent przypadków parodontozy występuje u pacjentów z uwagi na stresujący tryb życia, zażywanie niektórych farmaceutyków oraz zmiany hormonalne. Największą rolę w zapobieganiu parodontozie odgrywa właściwa higiena zębów i jamy ustnej.

Jak leczyć paradantozę?

O ile stan zapalny sięgnął już głębokich tkanek przyzębia, sprawy w swoje ręce bierze chirurg, który usuwa tkanki naruszone przez proces chorobotwórczy, naprawia je, a także odtwarza. Do stosowanych metod zalicza się dokoronowe przemieszczenie tkanek, wszczepy kostne, błon zaporowych, bioszkieł syntetycznych, bądź naturalnych. Powstała tkanka pod względem czynności i budowy stanowi kopię naturalnie występującej tam tkanki. Kluczową rolę odgrywa odtworzenie funkcji wiązadeł przyzębnych, będących niejako przyczepem.

W przypadku głębokich uszkodzeń ozębnej, kości i więzadeł, nierzadko stosuje się preparat wzbogacony przez białka szkliwa umożliwiające odtworzenie tkanek. Przed zabiegiem leczy się stan zapalny i usuwa płytkę bakteryjną oraz kamień, po czym wykonuje się panoramiczne zdjęcie obu szczęk, czyli tzw. pantomogran lub ewentualnie rentgen. Zabieg z zaaplikowaniem emdogainu, zawierającego białka szkliwa przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

paradontoza leczenie parodontoza leczenie paradontozy paradontoza objawy paradontoza jak leczyć
Komentarze
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Jestem załamana. Mam 36 lat i lekarz zdiagnozował u mnie ostatnio parodontozę. Boję się, że stracę zęby.
Odpowiedź
Dodano: 16 Maj 2016
Autor: beata
Ocena:
moje dziąsła często krwawią i mam wielką nadzieję, że nie czeka mnie ta choroba, postaram się jeszcze bardziej na nie uważać, choć i teraz bardzo dbam o higienę
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Martyna
Ocena:
Paradontoza to straszna choroba. Moja ciotka ją ma i już praktycznie nie zostały jej własne zęby. Dlatego dobrze wiedzieć, jakie są jej objawy, i co zrobić, by się jej ustrzec.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach