Kupując popularne leki przeciwbólowe bardzo często nie zwracamy uwagi na ich rodzaj, a kupujemy je z przyzwyczajenia czy też z braku odpowiednio wyboru. Jest jednak niezwykle ważnym, szczególnie dla kobiet, odpowiednie dobieranie używanych leków przeciwbólowych. Dzielą się one bowiem na parę rodzajów, w których znajdują się inne substancje czynne wpływające w odmienny sposób na nasze ciało.
Kiedy stosować leki przeciwbólowe?
Jakie są rodzaje leków przeciwbólowych?
Nie każdy lek na wszystko
Leki przeciwbólowe należy dobierać również z myślą o miejscu uśmierzenia bólu. Odczuwając bóle miesiączkowe należy zastosować zgoła innego rodzaju leki niż odczuwając np. ból mięśniowe podczas choroby.
Kiedy w ogóle stosować leki?
Kiedy coś boli naturalnie od razu sięgamy po leki przeciwbólowe, czasami nawet nie zastanawiając się nad rodzajem odczuwanego bólu oraz jego przyczyną. Należy jednak pamiętać, że ból powodowany jest po to, aby dać nam znać o stanie naszego ciała. Z każdym dłużej utrzymującym się bólem należy wybrać się do lekarza.
W jaki sposób działają popularne leki przeciwbólowe?
Mechanizm działania leków przeciwbólowych na nasz organizm jest właściwie identyczny. Mają one za zadanie zablokowanie przewodnictwa impulsów nerwowych pomiędzy chorym, czy po prostu bolącym miejscem, a naszym mózgiem. Nie działają więc na przyczynę, a na skutek – powodują, że nie odczuwamy bólu mimo, że on „tam jest”.
Jakie istnieją główne rodzaje leków przeciwbólowych?
- Paracetamol: po pierwsze w lekach przeciwbólowych bardzo często znajduje się paracetamol. Leki z tą substancją polecane są kobietom z problemami bólowymi podczas miesiączki. Nie zaleca się za to stosowania leków na bazie kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryny). Dlaczego? Ponieważ lek ten sprawia, że krwawienie się jeszcze bardziej wzmaga! Na chwilę więc może zahamować ból, ale na dłuższą „metę” jedynie poszerza dolegliwości bólowe. Paracetamol poleca się również osobom z problemami żołądkowymi i na ból zębów.
- NLPZ: to wszelkie leki niesteroidowe i przeciwzapalne, które mają również działanie przeciwgorączkowe. Gorzej są jednak znoszone przez żołądek i wątrobę. Do tych leków należy popularna aspiryna – świetnie radzi sobie ze wszelkimi infekcjami, przeziębieniami i grypą, ale gorzej, jeśli wykorzystujemy ją jedynie do niwelowania uciążliwego bólu.
- Opioidy: są to najsilniejsze leki przeciwbólowe, które można otrzymać jedynie na receptę za zgodą lekarza lub przebywając w szpitalu. Nie są dostępne w sklepach i drogeriach. Najbardziej znanym lekiem przeciwbólowym tego rodzaju jest morfina lub dostępny w aptekach na receptę metadon.
Co o tym sądzisz?