Alergia jest chorobą nazywaną również uczuleniem i nadwrażliwością organizmu. Powstaje w wyniku nieodpowiedniej odpowiedzi układu odpornościowego na dany czynnik nazywany alergenem. W przypadku alergii na brzozę czynnikiem uczulającym są właśnie pyłki brzozy. Należy wiedzieć, że sam składnik, który wywołuje alergię nie jest niebezpieczny dla organizmu. Objawy wywoływane są właśnie poprzez zbyt silną odpowiedź organizmu na zetknięcie się z danym czynnikiem.
Jakie są objawy alergii na brzozę?
Jak leczyć alergię na brzozę?
Kto może zachorować?
Zachorować może prawie każdy, chociaż istnieją pewne czynniki genetyczne predestynujące do choroby. Alergia jest chorobą występującą bardzo często. Nazywana jest również chorobą cywilizacyjną, a zatem związana jest rozrostem populacji i kultury, szczególnie tzw. zachodu. Choruje około 30-40 proc. całej populacji, w tym najczęściej właśnie diagnozuje się pyłkowicę, czyli alergię na pyłki traw, kwiatów i drzew, w tym brzozy. Występuje ona u 20 proc. chorych na alergię
Objawy alergii na brzozę
U każdego alergika może dojść do rozwinięcia innych objawów. Najczęściej występuje nieżyt nosa, zaczerwienienie oczu, zapalenie spojówek, katar czy łzawienie. Bardzo ciężkim objawem alergii jest wstrząs anafilaktyczny, który jednak częściej występuje w przypadku alergii pokarmowych, a taką alergią nie jest alergia na brzozę.
Pyłkowica, a alergia na brzozę
Najczęstszym skutkiem alergii na brzozę jest rozwój pyłkowicy: sezonowej choroby związanej z alergicznym zapaleniem spojówek oraz błony śluzowej nosa. W przebiegu tej choroby mogą również pojawić się objawy typowe dla przewodu pokarmowego lub skóry. Chorzy, którzy zmagają się ze schorzeniem, najczęściej uczuleni są na pyłki zbóż i traw, a w mniejszym stopniu na pyłki drzew, w tym na pyłki brzozy (około 35 proc. chorych). Pyłkowica najczęściej występuje u osób pomiędzy 10. a 20. rokiem życia, rzadziej później.
Pylenie brzozy w Polsce
Na terenie Polski występuje aż siedem różnych gatunków brzozy. Najczęściej spotkać można brzozę brodawkowatą, omszoną i czarną. Brzozy pylą w okresie od kwietnia do maja. Najczęściej pylenie rozpoczyna się w drugiej połowie kwietnia. Terminy te mogą się różnić w zależności od warunków atmosferycznych i pogodowych, oraz od długości poprzedzającej wiosnę zimy w danym roku.
W jaki sposób leczyć alergię na brzozę?
Przede wszystkim należy umówić się na wizytę do lekarza alergologa, który dokładnie zbada, który czynnik wywołuje objawy alergiczne. Najpotrzebniejszym badaniem dla lekarza jest tutaj sam wywiad z pacjentem, a więc nasze przekonanie, że objawy alergii według naszych doświadczeń i obserwacji wywołują właśnie pyłki brzozy. Relewantne dla diagnozy jest badanie przedmiotowe i testy skórne oraz ocena przeciwciał IgE.
Przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem. Unikać miejsc pylenia brzóz, ograniczyć spacery do lasu, czy do parku. Lekarz przepisze również leki przeciwhistaminowe oraz inne np. obkurczające błonę śluzową nosa. Mają one za zadanie nie tyle wyleczyć chorego, co złagodzić objawy.
Co o tym sądzisz?