45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czym objawia się wstrząs mózgu? Jak go rozpoznać? Zobacz teraz!

Czym objawia się wstrząs mózgu? Jak go rozpoznać? Zobacz teraz!Czym objawia się wstrząs mózgu? Jak go rozpoznać? Zobacz teraz!

Wstrząs mózgu pojawia się najczęściej, jako skutek urazu głowy np. mocnego uderzenia. Może dotyczyć osób w każdym wieku. Niemniej najbardziej wrażliwe na uderzenia są dzieci i osoby starsze, którym zwyczajnie częściej przydarzają się tego rodzaju wypadki. Wstrząśnienie mózgu powoduje chwilowe zaburzenie naturalnej, codziennej pracy mózgu. Nie wiąże się jednak ze zmianami fizycznymi.

  • Co to jest wstrząs mózgu?

  • Jak leczyć wstrząs mózgu?

Wstrząs mózgu: uszkodzenia na zawsze?

Układ nerwowy podczas wstrząsu mózgu nie doznaje większych obrażeń. Objawy są chwilowe i mijają samoistnie. Niemniej każde wstrząśnienie mózgu wymaga kontroli lekarskiej. Mózg nie ucierpi na wstrząśnieniu jednak w sposób fizyczny – nie zmienia się nic w jego strukturze, a żadne obszary nie zostają uszkodzone.

Objawy wstrząsu mózgu

  • Chwilowa utrata przytomności, może trwać od 15 minut do nawet godziny czasu
  • Zaburzenia pamięci mijające po kilku minutach czy godzinach
  • Mocny ból głowy, lekkie krwawienie w wyniku urazu
  • Zaburzenia oddechu oraz kołatanie serca; przyspieszony puls
  • Zaburzenia świadomości np. nagła nieobecność, wpatrywanie się w jeden punkt, dezorientacja, bez utraty przytomności
  • Złość, rozdrażnienie, zachowania agresywne
  • Opóźnione reakcje na wszelkie bodźce
  • Ciężka w zrozumieniu mowa, kłopoty z mówieniem i poprawnym wysławianiem się
  • Mogą wystąpić również wymioty, nudności

Co robić w przypadku wstrząsu mózgu?

  1. Gdy wstrząs dotyczy nasz samych: jeśli nie utraciliśmy przytomności należy wezwać karetkę, jeśli jesteśmy w stanie to zrobić. Jeśli nie – poinformować pierwszą bliską nam osobę o swoim stanie zdrowia i poprosić o wezwanie karetki pogotowia.
  2. Gdy dotyczy kogoś w naszym otoczeniu: sprawdzić parametry życiowe poszkodowanego. Postarać się zabezpieczyć miejsce wypadku oraz udzielić pierwszej pomocy. Następnie należy wezwać karetkę i pozostać z poszkodowanym aż do momentu jej przyjazdu, cały czas obserwując osobę nieprzytomną. Osoby nieprzytomne należy przy tym niezwłocznie ułożyć w pozycji bezpiecznej.

Leczenie lekarskie

Lekarz przeprowadzi podstawowe badania, ale dodatkowo może zlecić również rezonans magnetyczny, RTG głowy czy tomografię komputerową. Te dodatkowe techniki obrazowania pomogą w sprawdzeniu czy wstrząśnienie mózgu nie łączy się z jakimiś dodatkowymi schorzeniami np. mechanicznym uszkodzeniem mózgu. Pacjent powinien pozostać pod opieką lekarską przynajmniej przez kilka dni. Poważnym powikłaniem po urazie głowy i wstrząśnieniu może być wytworzenie się krwiaka mózgu. Może ono spowodować wylew podpajęczynówkowy w kilka tygodni po doznaniu urazu.

wstrząs mózgu objawy wstrząśnienie mózgu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach