Ostatnio bardzo często mówi się o tym, że woda w kranie popularnie nazywana „kranówką” może wcale tak bardzo nie różnić się od kupowanej wody w butelkach. W coraz większej liczbie polskich miast rzeczywiście czystość wody wzrosła w ostatnich latach. W niektórych z nich z powodzeniem i łatwością wodę butelkowaną można zastąpić wodą z kranu. Czystość wody z kranu gwarantowana jest przez przepisy prawa unijnego.
Czy woda z kranu jest zdrowa?
Co daje picie wody?
W których miastach można pić wodę z kranu?
Z pewnością nie we wszystkich, ale powoli w większość miast Polski. Regulacje Unii Europejskiej nakazują spełnienie specjalnych wymagań dot. jakości wody płynącej z kranów. Do picia wprost z kranu nie nadaje się jednak np. woda w Inowrocławiu, ponieważ jest ona bardzo mocno zakamieniona. Można jednak również w takich miejscowościach pić „kranówkę”, jeśli używa się specjalnych filtrów do wody. Szczegółowe informacje o wodzie z kranu w swojej miejscowości można uzyskać od dostarczyciela tej wody, poszukiwanie informacji można rozpocząć od miejskich wodociągów.
Dlaczego woda z kranu jest lepsza niż ta 10 lat temu?
- Nowe prawo polskie i regulacje Unii Europejskiej
- Modernizacja systemów uzdatniania wody
- Jakość wody monitorowana podczas transportu rurami
Woda z kranu za darmo w restauracji
Interesującą ciekawostką, o której wszyscy nie wiedzą jest to, że w niektórych barach i restauracjach w Polsce otrzymać można całkowicie za darmo szklankę naturalnej wody z kranu. W punktach tych można również całkiem za darmo napełnić swoją własną butelkę np. na wyciecze. Miejsca takie oznaczone są niebieską kroplą i napisem „Piję wodę z kranu”.
Zdrowy styl życia a picie wody
Oczywiście niektóre prawdziwie zdrowotne wody mineralne dostępne w sklepach są polecane do spożycia przy niektórych chorobach czy schorzeniach. W niektórych miejscowościach wypoczynkowych znaleźć można nawet specjalne „pijalnie wody”, gdzie podaje się kuracjuszom wody specjalnie zmineralizowane.
W sklepach warto kupować wody prawdziwie mineralne (na ich etykietach będzie widniał napis „wysokozmineralizowana” lub „średniozmineralizowana”). Woda mineralna musi być bogata w wapń, sód, żelazo, magnez, chlorki, wodorowęglany czy siarczany. Wody źródlane sprzedawane w sklepach nie posiadają żadnych wartości dodanych, które mogłyby świadczyć o ich działaniu prozdrowotnym. Wody takie nie zawierają składników mineralnych w ilości, które miałyby znaczenie fizjologiczne. Wody niskomineralizowane również mogą być produkowane z wody… z kranu. Czasami lepiej nie kupować przysłowiowego „kota w worku”, a przekonać się do znacznie tańszej i bardziej ekonomicznej wody, którą znajdziemy w swojej własnej kuchni.
Dlaczego warto pić wodę?
- Łatwiejsze oczyszczanie organizmu
- Walka z infekcjami dróg moczowych
- Nawodnienie organizmu podczas upałów
- Lepsza kondycja skóry
Co o tym sądzisz?