45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dbaj o swój słuch! – Poznaj 5 kroków do tego, by cieszyć się dobrym słuchem przez lata.

Dbaj o swój słuch! – Poznaj 5 kroków do tego, by cieszyć się dobrym słuchem przez lata.Dbaj o swój słuch! – Poznaj 5 kroków do tego, by cieszyć się dobrym słuchem przez lata.

Słuch jest zmysłem, o którym często zapominamy w kontekście profilaktyki zdrowotnej. Słyszenie jest dla nas czymś tak naturalnym, że dopóki nie pojawią się z nim problemy, nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy, że mamy pośredni wpływ na słyszenie, czyli odbieranie zewnętrznych bodźców dźwiękowych z otoczenia.

Istnieje stereotypowe przekonanie, że problemy ze słuchem dotyczą wyłącznie ludzi w podeszłym wieku. To mit! Obecnie złe słyszenie jest chorobą cywilizacyjną, z którą borykają się już nawet osoby nastoletnie. Jego pierwsze symptomy to:

  • Jak dbać o słuch?

  • Co powoduje niedosłuch?

  • głośne oglądanie telewizji, słuchanie muzyki, radia,
  • coraz głośniejszy sposób mówienia,
  • wrażenie, że nasi rozmówcy mówią zbyt cicho i niewyraźnie, gdy inni nie mają problemu z ich zrozumieniem.

Nie leczony niedosłuch niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Może prowadzić nawet do całkowitej głuchoty. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby zawczasu zadbać o odpowiednią profilaktykę słuchu. Podpowiadamy zatem, jak to zrobić.

Krok 1

Chroń uszy przed hałasem

Najlepiej po prostu go unikaj, czyli nie narażaj się świadomie na hałaśliwe dźwięki: nie słuchaj zbyt głośno telewizora i muzyki, nie używaj za często słuchawek do uszu, zwracaj uwagę na poziom głośności kupowanych sprzętów domowych. Czasami przebywanie w hałasie jest nieuniknione, na przykład ze względu na charakter wykonywanej pracy. Wtedy warto stosować specjalne słuchawki wyciszające lub stopery do uszu, które zapewnią odpowiednią ochronę.

Krok 2

Stosuj odpowiednie zabiegi higieniczne

Uszy wymagają oczyszczania, ponieważ zbiera się w nich woskowina. Jeśli nie jest systematycznie usuwana, z czasem ulega stwardnieniu i tworzy tak zwany korek woskowinowy, który zmyka przewód słuchowy dając wrażenie zatkanego ucha. Ostatecznie może dojść nawet do poważnych stanów zapalnych i uszkodzenia słuchu. Uszy trzeba więc myć regularnie. Najlepiej robić to po prostu ciepłą wodą i delikatnym mydłem używając własnych palców. Nie należy stosować patyczków higienicznych, gdyż można nimi uszkodzić wrażliwy kanał słuchowy lub błonę bębenkową.

Krok 3

Zadbaj o to, by do końca wyleczyć każdą infekcję

Wszelkie niedoleczone stany zapalne górnych dróg oddechowych, w tym nawet zwyczajny katar, stanowią poważne zagrożenie dla naszego słuchu. Wiążą się one z dużym ryzykiem powikłań w postaci schorzenia, jakim jest zapalenie ucha środkowego

Krok 4

Dobrze zabezpieczaj uszy przed mrozem i wiatrem

To kolejny dowód na to, że gdy na dworze robi się zimno i wietrznie, czapka i szalik są najlepszym rozwiązaniem. Uszy należy chronić przed przemarznięciem i przewianiem, które im wyjątkowo nie służą i wywołują dotkliwe oraz bolesne choroby uszu.

Krok 5

Stosuj odpowiednio skomponowaną dietę

Osoby starsze, u których słuch pogarsza się naturalnie wraz z wiekiem, powinny jeść dużo ryb morskich, warzyw, owoców i orzechów. Naukowcy podkreślają też, że dobremu słuchowi służy odpowiednia kombinacja witamin i minerałów takich, jak: witaminy A, C i E oraz magnez, kwas foliowy i kwasy omega-3.

uszy higiena uszu słuch hałas słyszenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach