Podwyższony poziom cholesterolu powinien skłonić nas do prowadzenia zdrowego stylu życia. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest ustanowienie i przestrzeganie nowej diety. Podwyższony cholesterol może prowadzić do wielu groźnych chorób odkładając się nawet latami w naszych naczyniach krwionośnych. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem długotrwałego stanu podwyższonego cholesterolu jest zawał serca.
Jak wygląda dieta antycholesterolowa?
Co jeść na diecie antycholesterolowej?
Dieta antycholesterolowa
Podwyższony cholesterol to z reguły skutek nieodpowiedniej, codziennej diety. „Przestawienie” się na produkty zdrowsze dla naszego serca i układu krwionośnego może tu zdziałać cuda. Niestety, chociaż aż ponad 70% Polaków boryka się z podwyższonym cholesterolem, to jedynie co trzeci decyduje się na radykalną zmianę swojej diety na dietę antycholesterolową.
Czego nie wolno jeść przy podwyższonym poziomie cholesterolu?
- Przede wszystkim należy zrezygnować z mięsa, podrobów (nerek, serc, ozorów) i z innych produktów pochodzenia zwierzęcego, także jajek.
- Przy podwyższonym cholesterolu zaleca się spożywać, jak najmniejsze ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
- Masło i smalec także wysoce podnoszą poziomy złego i całkowitego cholesterolu.
Polecane produkty i dania, które można spożywać
- Wśród olejów poleca się używać oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek. Zamiast masła lepiej wybierać lekką margarynę.
- Mięso można zastąpić rybami, które zawierają w sobie mnóstwo wartości odżywczych i nie wpływają w sposób negatywny na poziomy cholesterolu.
- Warto spożywać również orzechy oraz nasiona dyni, słonecznika i inne ziarna.
- W jadłospisie osoby starającej się obniżyć poziomy złego cholesterolu nie może zabraknąć sezamu. Zawiera on życiodajne fitosterole, które hamują wchłanianie złego cholesterolu w całym układzie pokarmowym.
- Nie spożywając mięsa możemy narazić się na niedobór w naszej diecie białka. Dlatego warto spożywać produkty roślinne, które zawierają go najwięcej tj. ciecierzycę, soczewicę, fasolę czy groch.
- Najkorzystniej na stan zdrowia osób walczących z cholesterolem wpływają świeże warzywa. Bardzo cennym składnikiem, który pomaga obniżać cholesterol jest błonnik pokarmowy.
- Czy warto skusić się na owoce? Od czasu do czasu oczywiście, ale nie można jednak przesadzać z ich spożyciem, ponieważ posiadają wiele cukrów. Wśród owoców szczególnie polecane są te czerwone i pomarańczowe, takie jak grejpfruty czy pomarańcze.
- Sięgając po pieczywo warto wybierać to pełnoziarniste, które również zawiera w sobie duże ilości błonnika.
Co o tym sądzisz?