Papierosy, jak każde uzależnienie, nie pozwolą zbyt łatwo o sobie zapomnieć. Nie raz, aby nie myśleć o nikotynowym głodzie, palacze sięgają po alternatywę w postaci jedzenia. Wzrost apetytu jest częstą reakcją na odstawienie papierosów – trzeba się czymś zająć, zapomnieć o paleniu, w wyniku czego wzrasta chęć na słodycze i inne przekąski. Wszystko to powoduje wzrost masy ciała.
Jak rzucić palenie i nie przytyć?
Co warto jeść podczas rzucania palenia?
Jak więc rzucić palenie i jednocześnie nie przytyć?
Głód nikotynowy bywa przykry w skutkach. Pierwsze dni po odstawieniu papierosów obfitują w nieprzyjemne objawy: bóle głowy, silną nerwowość, ogromną chęć na papierosa, lęki, suchość w ustach, pogorszoną koncentrację, a także silne uczucie głodu. Palacze tęsknią nawet za samym trzymaniem papierosa w ręce. Każdy z tych czynników sprawia, że częściej sięgają po przekąski.
Dieta w trakcie rzucania palenia musi być niskokaloryczna. Należy ograniczyć kaloryczność codziennej diety o 300-400 kcal. Tytoń pobudza metabolizm, dlatego przy rzucaniu musimy liczyć się z mniejszą wydajnością jego pracy. Zjadaj 4-5 niewielkich posiłków dziennie, a w przypadku napadów głodu sięgaj po warzywa, owoce, otręby zbożowe, musli i owoce pestkowe, orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika.
Czego powinieneś unikać:
- Ogranicz lub wyklucz alkohol, gdyż jego większe ilości szybko osłabiają silną wolę i prowadzą do zapalenia papierosa. Ponadto alkohol pobudza apetyt, dlatego nie jest sprzymierzeńcem diety niskokalorycznej.
- Staraj się nie spożywać cukrów prostych, gdyż ciastka, słodycze i wypieki powodują nagłe napady głodu. Zrezygnuj więc ze słodzenia kawy i herbaty, słodkich napojów, jasne pieczywo zastąp ciemnym, zaś ryż, makaron i kaszę wymień na wieloziarniste.
- Zupełnie wyklucz z jadłospisu to, co wzbudza skojarzenia z paleniem, np. kawę.
- Nie jedz czerwonego mięsa, gdyż poprawia smak papierosa, w wyniku czego palenie staje się przyjemniejsze.
- Ogranicz pikantne, tłuste i mocno przyprawione dania, ponieważ również poprawiają smak nikotyny.
Co warto jeść, co warto robić:
- Włącz do planu dnia ruch. Sport w każdej postaci będzie świetnym sposobem na rozładowanie stresu i napięcia związanego z odstawieniem papierosów.
- W przypadku napadu chęci, żeby zapalić, sięgaj po gumę do żucia bez cukru. W aptekach dostępne są też specjalne gumy wspomagające rzucanie palenia.
- Koniecznie zjadaj jabłka, które zawierają wiele pektyn i błonnika. Wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.
- Włącz do jadłospisu produkty, które mają właściwości antyoksydacyjne: sok pomidorowy, jagody, borówki, orzechy i nasiona, papryka, owoce cytrusowe, paprykę, maliny, kiełki, kapustę, kalarepę, brukselkę, brokuły.
- Pij zieloną herbatę. Wychwytuje wolne rodniki i usuwa je z organizmu.
- Jedz gorzkie i kwaśne potrawy, ponieważ pogarszają smak papierosów.
Co o tym sądzisz?