Bardzo ważnym aspektem w komponowaniu diety, jest uwzględnianie źródeł kwasów omega 3 czemu wychodzi naprzeciw właśnie dieta dr Budwig. Zdrowa i odżywcza dieta, to nie tylko taka, która dostarcza odpowiednio zbilansowanych makro- i mikroskładników takich jak tłuszcze, węglowodany, białko, witaminy i minerały, ale także zawiera odpowiedni stosunek kwasów omega 3 do omega 6. To właśnie od ich proporcji zależy czy będą wykazywały działanie prozdrowotne czy odwrotnie.
Na czym polega dieta dr Budwig?
W czasach prehistorycznych stosunek kwasów omega 3 do omega 6 wynosił 1:1, jednak dziś, ze względu na deficytową ilość kwasów omega 3 w diecie oraz zwiększoną ilość prozapalnych kwasów omega 6, zachowanie odpowiednich proporcji jest utrudnione. Ogólnoświatowe instytucje dietetyczne podają, że na 1 część kwasów omega 3 powinno przypadać 4-5 kwasów omega 6. W przeciętnej diecie populacji europejskiej, stosunek ten jest mocno zaburzony i wynosi 1:10. Nieodpowiednia podaż tłuszczy, które dostarczamy z pożywieniem, może mieć bezpośredni wpływ na powstawanie nowotworów, stanów zapalnych czy zakrzepicy. Dieta dr Budwig jako cel nadrzędny stawia dostarczenie zwiększonej ilości kwasów antyzapalnych kwasów omega 3 oraz antyoksydantów, mających za zadanie zapobiegać ich utlenowaniu. Jadłospis zbliżony jest do modelu diety śródziemnomorskiej, do którego dołącza się, zwiększoną ilość oleju lnianego, bogatego w kwas alfalinolenowy. Ilość ustalana jest indywidualnie i sięgać może nawet 8 łyżeczek dziennie.
Na czym polega dieta dr Budwig?
Czy dieta dr Budwig jest skuteczna?
Jak wygląda kuracja?
Wyróżnia się dwa podejścia: tzw. terapeutyczne, stosowane w ciężkich stadiach chorobowych i profilaktyczne, czyli mające na celu zapobieganie wystąpienia bądź nawrotu choroby. Pierwsze nakazuje stosowanie 6-8 łyżek oleju lnianego dziennie, natomiast w drugim należy ograniczyć się do 1-2 łyżek. Warto pamiętać, że w pierwszym przypadku należy ograniczyć inne tłuszcze występujące w pokarmach. Na rynku dostępny jest również olej o tej samej specyfikacji, nazywany Budwigowym, natomiast w celu urozmaicenia smaku, można wymieniać go na olej rydzowy, który wykazuje te same właściwości.
Jakie są wskazania do stosowania diety?
Odnotowuje się sukcesy stosowania powyższej diety u pacjentów, cierpiących na choroby przebiegające z przewlekłym procesem zapalnym takie jak nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, choroby autoimmunologiczne np. hashimoto.
Dietę stosować powinny również osoby cierpiące z powodu:
- prostaty
- Alzheimera
- chorób reumatycznych
- alergii
- choroby układu krążenia: arytmie, zawał serca, miażdżyca
- schorzeń wieku starczego
- wad wzroku i słuchu
- problemów z pamięcią i koncentracją
- schorzeń woreczka żółciowego, stłuszczenie wątroby, wrzodów żołądka
- cukrzycy.
Przed zastosowaniem diety należy upewnić się, że w organizmie nie występuje cholestaza i zrobić odpowiednie badania, aby wykluczyć inne przeciwwskazania.
Co o tym sądzisz?