Tanie, popularne i niespecjalnie doceniane warzywo – kapusta. Najczęściej zjadamy ją w formie gotowanej. Niestety, proces gotowania „kradnie” jej cenne właściwości lecznicze i odżywcze. Okazuje się, że najlepszą formą spożywania kapusty jest wykonanie z niej soku. Dobry będzie zarówno ten ze świeżego warzywa, jak i kiszonego. Codzienne picie soku z kapusty leczy przewód pokarmowy, działa antyzapalnie, gojąco i doskonale wpływa na nasze jelita.
A to jeszcze nie wszystkie powody, dla których warto po niego sięgnąć! W składzie tego niezwykłego napoju znajdziemy m.in. witaminę U, która ma wspaniały wpływ na normalizowanie soków żołądkowych. Będzie więc doskonała dla każdego, kto boryka się z problemami trawiennymi lub chce polepszyć jakość swojej przemiany materii. Gdy soków żołądkowych jest zbyt mało – sok z kapusty zwiększa ich produkcję, gdy zaś produkujemy ich zbyt wiele – zmniejsza ich ilość.
Na co sok z kapusty kiszonej?
Czy sok z kiszonej kapusty jest zdrowy?
Sok z kapusty kiszonej, czyli naturalny probiotyk
Po pierwsze: cudownie działa na jelita. Prawidłowe funkcjonowanie jelit zależne jest od kolonii dobrych bakterii. To właśnie one nie pozwalają na przedostanie się żadnej cząsteczki pokarmu do krwioobiegu. Co więcej, tego typu mikroorganizmy stale pracują dla dobra naszego organizmu. Zajmują się produkcją bardzo ważnych związków, czyli enzymów i hormonów, oraz witamin (np. z grupy B). To właśnie w ten sposób kiszony sok z kapusty działa dla dobra jelit – poprzez dostarczanie dużych ilości laktobakterii.
Dlaczego kiszona kapusta w formie soku będzie lepsza od świeżej wersji? Głównie dlatego, że posiada w składzie spore zasoby witaminy C, witaminy z grupy B, witaminę K i dobroczynnie działające kwasy organiczne. Jak wspomniano powyżej, zawiera także laktobakterie, dzięki czemu stanowi naturalny probiotyk.
Sok z kiszonej kapusty to najtańszy sposób na uzupełnienie „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Zdrowy człowiek powinien mieć ich w jelitach prawie 1,5 kilograma, jednak niewielu z nas może pochwalić się takim wynikiem. Twoja prawidłowa flora bakteryjna zostaje zakłócona jeśli:
- Pijesz kawę,
- Spożywasz alkohol,
- Zjadasz przetworzoną żywność, czyli smażoną, puszkowaną, gotową, wędzoną itd.
- Przyjmujesz leki i suplementy,
- Cierpisz na depresję,
- Masz schorzenia stawów,
- Albo cierpisz na alergie
… to sok z kiszonej kapusty jest właśnie dla ciebie!
Jak zrobić sok z kapusty?
Do jego wykonania możesz wykorzystać wyciskarkę, blender lub mikser.
- Potrzebujesz jednej sztuki zwykłej, białej kapusty. Najlepsza będzie twarda i zwarta.
- Jedna szklanka soku równa się ćwierć kilograma kapusty, co oznacza, że dwukilogramowa główka wystarczy na około 8 szklanek.
- Pokrój kapustę na drobne kawałeczki.
- Wrzuć pokrojone kawałki kapusty do blendera i zalej szklanką wody. Możesz użyć od razu podwójnej porcji (około pół kilograma kapusty i dwie szklanki wody).
- Do smaku dodaj pół lub całą łyżeczkę soli.
- Zmiksuj zawartość. Kapuścianą papkę przełóż do wyparzonego wrzątkiem słoika. Zakręć go i pozostaw w temperaturze pokojowej na minimum 72 godziny.
Co o tym sądzisz?