45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dlaczego moje dziecko chrapie? Co robić?

dziecko chrapiedziecko chrapie

Chrapią niestety nie tylko mężczyźni i nie tylko dorośli. Bywa to bardzo uciążliwe, ale przede wszystkim bardzo niepokojące, jeżeli chrapie dziecko. Problem ten głównie dotyczy dzieci pomiędzy trzecim, a szóstym rokiem życia. Spowodowane jest częściowym zablokowaniem dróg oddechowych.

  • Jakie są przyczyny chrapania u dzieci?

  • Jak radzić sobie z chrapaniem u dzieci?

PRZYCZYNY CHRAPANIA U DZIECI ?!

Pierwszą przyczyną może być przeziębienie u dziecka. Jeżeli dziecko ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, w związku z czym  powietrze przeciska się przez nie z trudem, pozycja leżąca natomiast dodatkowo to komplikuje, sprzyjając chrapaniu. Jeżeli przyczyną okazuje się być tylko przeziębienie, chrapanie ustanie jak tylko dziecko wyzdrowieje.

Kolejną przyczyną może być powiększony migdałek. Jest to najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci. Jeżeli po przeprowadzonym przez laryngologu badaniu rzeczywiście winnym okaże się przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie.

Wiotkie tkanki krtani również mogą powodować chrapanie u malucha. Ten problem łatwo rozpoznać, bowiem charakterystyczne jest w tej przypadłości to, że dziecko ma problemy zarówno w nocy jak i w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Wiotkości się nie leczy. Trzeba zwykle poczekać do końca 2. roku życia, kiedy dziecko samo z tego wyrośnie.

Skrzywiona przegroda nosa może także utrudniać oddychanie, zwłaszcza kiedy towarzyszy jej dodatkowo obrzęk śluzówek nosa. Tę przypadłość niestety trzeba leczyć operacyjnie, zwykle ok. 7 roku życia, zdarza się rzadko w uzasadnionych przypadkach przeprowadzać ją wcześniej, bo już około 4. roku życia.

Kolejną z przyczyn może się okazać alergia u dziecka. Przez obrzęknięte śluzówki nosa dziecko chrapie nocą. Może okazać się konieczna wizyta u alergologa, a by rozpocząć odpowiednie leczenie.

Pamiętaj jednak, że w przypadku kiedy chrapanie utrzymuje się przez dłuższy czas, warto pójść z dzieckiem do lekarza, bowiem powody kłopotów z oddychaniem nocą mogą bowiem rozmaite.

Leczenie, zwykle przynosi pozytywne skutki, umożliwia dziecku normalne oddychanie, warto jednak wiedzieć jak sami możemy pomóc dziecku, które chrapie.

Po pierwsze ważne jest odpowiednie nawilżenie i „czystość” (wietrz często pokój) powietrza w pokoju i domu. Od początku możesz także przyzwyczajać maluszka do spania na boku. Dodatkowo, bardzo ważne jest, nie pozwalać nikomu na palenie tytoniu w domu. Nie tylko ze względu na problemy z chrapaniem. Dbaj także, aby dziecko nie było otyłe i zdrowo się odżywiało. Nadmierna masa bowiem często jest przyczyną wiotkości dróg oddechowych. Dopiero jeżeli po zastosowaniu powyższych rad problem nie będzie ustępował zwłaszcza, kiedy chrapaniu towarzyszy bezdech lub niespokojny sen, krztuszenie się albo łapczywe nabieranie powietrza podczas snu, napięte mięśnie szyi i brzucha, a dziecko wydaje się być nadmiernie zmęczone i apatyczne należy udać się do specjalisty, który pomoże ustalić przyczynę i obrać odpowiednią i optymalną dla was drogę leczenia.

sen chrapanie ciężki oddech niespokojny sen chrapie
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Agata
Ocena:
Czyli albo migdałek albo opuchnięta śluzówka nosa? Moja córka jeszcze chrapie jak jest bardzo zmęczona.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Iwona
Ocena:
Mój synek też chrapał przez przerośnięty migdałek, który usunęliśmy i po chrapaniu :-)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach