Czasem, zapalenie pęcherza jest trudne do rozpoznania, ponieważ traktujemy je jako zwykłą infekcję. Objawia się ono przy tym w bardzo nieprzyjemny sposób. Oprócz ciągłego biegania do toalety, mogą towarzyszyć mu bóle mięśni, ogólnie złe samopoczucie i gorączka. Jak widać, zapalenie pęcherza to nie przelewki, dlatego warto wiedzieć, jakie są typowe objawy tego schorzenia.
Zapalenie dolnych dróg moczowych jest wywołane infekcją, którą powoduje najczęściej pałeczka okrężnicy Escherichia Coli. Jest ona obecna u ludzi zdrowych w przewodzie pokarmowym i tam nie wywołuje żadnych dolegliwości. Problem pojawia się, gdy pałeczka dostanie się do układu moczowego. Jak do tego dochodzi? Zwykle poprzez cewkę moczową, w wyniku używania zakażonego ręcznika, niewłaściwej higieny, korzystania z toalety. Jesteśmy narażeni szczególnie wtedy, gdy mamy obniżoną odporność, czyli np. w czasie przeziębienia. Wówczas organizm nie ma siły na walkę z kolejną infekcją.
Jak złagodzić zapalenie pęcherza?
Co na zapalenie pęcherza?
Chorują głównie kobiety
Ze względu na krótszą i szerszą cewkę moczową, kobiety są bardziej narażone na tego typu schorzenia. Dodatkowo, jest ona zlokalizowana niedaleko odbytu, który jest siedliskiem różnego rodzaju bakterii. Właśnie dlatego u pań jest zdecydowanie łatwiej o zapalenie pęcherza.
Wśród głównych objawów należy wymienić:
- Częste, czasem wręcz nieustające parcie na mocz,
- Ostry ból i pieczenie podczas oddawana moczu,
- Przy silnych infekcjach oddawanie odbywa się w niewielkich ilościach (mimo parcia),
- W badaniach laboratoryjnych można wykryć obecność krwi i bakterii.
Jak leczyć zapalenie pęcherza?
Z pewnością nie warto zwlekać z wizytą u lekarza oraz łagodzeniem objawów domowymi sposobami.
- Pierwszą i podstawową zasadą, jest to, aby koniecznie przebywać w cieple.
- Wymocz stopy w gorącej wodzie, nałóż grube skarpety.
- Do łóżka warto włożyć termofor, nie można przykładać go jednak w okolice nerek. Połóż go w okolicy stóp, pomiędzy udami, w okolicach krzyża.
- Dobrym sposobem jest gorąca kąpiel, która ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające.
- Niech kąpiel trwa tylko 5-10 minut, nie może być również zbyt gorąca. Dodaj do niej naturalne olejki eteryczne albo zioła – rumianek, łodygi malin, rozmaryn.
- Pomaga także stosowanie nasiadówek z użyciem naparów z ziół (sosny zwyczajnej, szałwii, rumianku).
- Należy szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych, aby nie dopuścić do rozwoju kolejnej infekcji. Myj je po każdym skorzystaniu z toalety, używaj do wycierania jednorazowych papierowych ręczników, stosuj płyny do higieny intymnej zawierające żywe kultury bakterii.
Co o tym sądzisz?