45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Domowe sposoby na zatwardzenie. Jak sobie poradzić z tą niedogodnością ?

Domowe sposoby na zatwardzenie. Jak sobie poradzić z tą niedogodnością ?Domowe sposoby na zatwardzenie. Jak sobie poradzić z tą niedogodnością ?

Według badań, problem nieprawidłowej pracy jelit dotyczy ponad 20% dorosłych osób. Gdy będziemy mieć problemy z zaparciami warto znać kilka prostych, domowych sposobów, które pomogą nam bez potrzeby sięgania po apteczne preparaty.

  • Jak sobie radzić z zatwardzeniem?

  • Czy zioła pomagają na zaparcia?

  1. Buraki – są pomocne w bólach brzucha, zaparciach, wzdęciach, uczuciu pełnego brzucha, nudnościach oraz skurczach jelit. Warzywa te działają ponadto leczniczo w otyłości, chorobach nerek oraz w zaparciach ze względu na zawarty w nich błonnik. W jakiej formie najlepiej go jeść? Oto przepis: jednego buraka należy zetrzeć na drobnej tarce i dodać do niego łyżeczkę mielonego kminku, łyżeczkę oleju i szczyptę soli. Wszystko mieszamy i jemy na czczo. Jeżeli będziemy jeść regularnie, problem minie już po kilku dniach.
  2. Kasze – jeżeli modyfikujemy naszą dietę na taką pomocną w walec z zaparciami, nie powinno w niej zabraknąć kasz. Wspomagają wypróżnianie dzięki zawartemu w nich błonnikowi. Jednocześnie zawarty w kaszy błonnik jest bogaty w celulozę, ligninę oraz hemicelulozę, które usuwają zaparcia oraz obniżają przyrost masy ciała. Aby działanie było skuteczne, zaleca się w ciągu dnia spożyć około 25-30 g błonnika.
  3. Zioła – preparaty ziołowe oraz napary skuteczne w leczeniu zaparć powinny mieć w składzie: rumianek, kminek, arcydzięgiel, melisę, lukrecję, ostropest plamisty, ubiorek gorzki. Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz regulujące napięcie mięśni przewodu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, aby nie korzystać z nich zbyt długo, ze względu na możliwość przyzwyczajenia się organizmu do ich działania. Docelowo, ich zażywanie może nie przynieść wówczas efektów. Najlepiej stosować preparaty ziołowe przez tydzień, zrobić przerwę przez kolejny tydzień i znowu powrócić.
  4. Ćwiczenia – aktywność fizyczna pomaga utrzymać sprawną pracę jelit. Warto zacząć regularnie ćwiczyć, pływać, biegać lub jeździć na rowerze.
  5. Płyny – aby ułatwić organizmowi wypróżnianie, konieczne jest dostarczanie dużych ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody, której dziennie powinniśmy wypić nawet 2 litry.
  6. Truskawki – owoce te są źródłem enzymu, który ułatwia trawienie – bromeliny. Ponadto zawierają błonnik pokarmowy regulujący pracę jelit oraz ułatwiający wydalanie toksyn z organizmu. Truskawki ponadto maja lekkie działanie przeczyszczające oraz moczopędne.
  7. Siemię lniane – od lat jest znane jako naturalny środek przeczyszczający, który pobudza perystaltykę jelit. Wskazaną formą przyjmowania siemienia lnianego jest picie naparu, który można zrobić samodzielnie. W tym celu należy łyżkę zmielonego siemienia zalać szklanką ciepłej wody i zostawić na około 2-3 godziny. Napój najlepiej wypić przed snem, aby rano organizm mógł się oczyścić.
  8. Jabłka – zawierają bardzo duże ilości błonnika, dzięki czemu są pomocne w uregulowaniu pracy jelit. Można jeść surowe jak również suszone jabłka.
  9. Śliwki – podobnie jak jabłka, zawarty w nich błonnik jest bardzo pomocną bronią w walce z zaparciami. Jedząc śliwki pozwoli nam uzyskać regularne wypróżnianie się.
problem z wypróżnianiem problemy z jelitami zatwardzenie sposób na zatwardzenie nie mogę zrobić kupy
Komentarze
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Ania
Ocena:
a ja preferuję jabłka, smaczne, zdrowe i pomagają się wypróżnić jak nic innego
Odpowiedź
Dodano: 30 Maj 2016
Autor: Izabela
Ocena:
Ja polecam czopki evaqu, sa bardzo skuteczne i szybko działają.
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: Ula
Ocena:
O tak śliwki mają super moc jeśli chodzi o tę przypadłość, polecam wszystkim!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach