Ciąża to stan, w którym bardzo często układ odpornościowy nie działa tak, jak przedtem. Zmiany obejmują również skłonność do alergii. Choć niektóre kobiety nie mają przez całe życie żadnych objawów uczulenia, odnotowują u siebie różne nietypowe symptomy w czasie ciąży. Najczęściej jednak dotyczy to osób ze zdiagnozowaną wcześniej reakcją alergiczną. Objawy mogą być różne i oczywiście zależne od czynnika, który je wywołuje, jednak pewne jest, że przyszłe mamy nie powinny ich ignorować.
Jak radzić sobie z alergią w ciąży?
Jakie produkty uczulają?
Alergia w tym okresie może się nasilać lub zmniejszać. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu, jednak w każdej sytuacji – niezależnie, czy kobieta odnotuje u siebie problemy z dusznością czy ze zmianami skórnymi. Każdą zmianę warto zgłosić lekarzowi. Duszność jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może spowodować niedotlenienie płodu. Łagodne odmiany uczulenia nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i dziecka, jednak te cięższe objawiają się nawet astmą oskrzelową i nadwrażliwością oskrzeli.
Przede wszystkim poinformuj lekarza
Najważniejsze w postępowaniu z symptomami alergii w czasie oczekiwania na dziecko jest informowanie lekarza prowadzącego ciążę o wszelkich niepokojących zmianach. Równie istotne są wszelkie zmiany skórne, jak i oddechowe. Co więcej, niektóre leki antyalergiczne nie mogą być stosowane w czasie ciąży, dlatego konieczna będzie konsultacja z lekarzem alergologiem, który powinien skonsultować się również z ginekologiem. Na podstawie objawów i ustalenia, czy u danej kobiety w przeszłości występowały podobne reakcje alergiczne, dobierze on najlepszy sposób leczenia.
Jak walczyć z alergią?
Podstawowym i najbardziej oczywistym elementem radzenia sobie z objawami, jest usunięcie czynnika, który je powoduje. Jeśli cierpisz na uczulenie na kurz, usuń wszelkie zasłony i dywany, poproś współlokatorów o częstsze sprzątanie mieszkania. Gdy problemem jest alergia pokarmowa, usuń ze swojej diety produkty, które ją wywołują oraz ogranicz te, które mogą stanowić potencjalnych „winowajców” złego samopoczucia, ponieważ u wielu osób wywołują reakcje uczulające. Należą do nich:
- Mleko
- Orzechy
- Owoce morza
- Owoce cytrusowe.
Jeśli cierpisz na uczulenie na pyłki roślin, ogranicz wycieczki i spacery w ciągu dnia. Zamiast tego, przechadzaj się wieczorami lub w nocy, gdy pylenie większości roślin jest zdecydowanie zmniejszone. Oprócz unikania czynników alergennych, możesz postawić na likwidowanie samych objawów:
- Zatkany nos płucz solą fizjologiczną lub roztworem wody z solą,
- W przypadku uczulenia kontaktowego lub wziewnego zażywaj wapno w dawce do 1000 mg na dobę.
- Jeśli cierpisz na zmiany skórne, jak np. atopowe zapalenie skóry, aplikuj kremy i maści z zawartością allantoiny.
Co o tym sądzisz?