45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Drętwienie rąk i nóg – jakie choroby mogą być ich przyczyną?

Drętwienie rąk i nóg – jakie choroby mogą być ich przyczyną?Drętwienie rąk i nóg – jakie choroby mogą być ich przyczyną?

Drętwienie kończyn nie należy do rzadkich dolegliwości. Ze zdrętwiałymi dłońmi zmagają się np. osoby, które codziennie, przez wiele godzin pracują na komputerze i narażają się na przewlekły ucisk na naczynia krwionośne i nerwy. Objawy tego rodzaju powinno się skonsultować ze specjalistą. Kardiolog lub neurolog ocenią, czy u podłoża problemu nie leży stan chorobowy. W niektórych przypadkach do drętwienia rąk i nóg przyczyniają się niedobory witamin (zwłaszcza z grupy B), składników mineralnych (np. wapnia, magnezu). Czasem jednak symptom wiąże się z zatruciem ołowiem lub innymi substancjami, które zaburzają przewodnictwo nerwowe.

Objaw udaru, zapalenia opon i padaczki

Drętwienie rąk i sztywność karku mogą wskazywać na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Poważne schorzenie objawia się też bólami głowy lub karku, wymiotami, nudnościami, bólami mięśniowo-stawowymi i gorączką.

Drętwienie kończyn to dolegliwość, która często towarzyszy udarowi niedokrwiennemu mózgu, który może prowadzić do niedowładów, a nawet paraliżu jednej strony ciała. Na drętwienia cierpią również chorzy na padaczkę – z reguły ogniskowe napady obejmują konkretną grupę mięśniową, zwykle ręki lub kciuka. W przypadku epilepsji do listy objawów dołączają też ślinotok, mrowienie oraz upośledzenie widzenia, mowy i słuchu.
Stres – zwłaszcza ostry i/lub przewlekły – przyczynia się do szeregu dolegliwości, może także wpływać na rozwój nerwic i powodować drętwienia rąk.

  • Co przyczynia się do drętwienia dłoni?

  • Czy niedobór witaminy B wpływa na drętwienie kończyn?

Drętwienie kończyn – celiakia, stres, czy… guz?


Drętwienie dłoni to charakterystyczny objaw występujący u chorych na celiakię. Symptom wiąże się z niewystarczającym wchłanianiem przez organizm składników odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy B.

Ograniczenie ruchowe rąk i zaburzenia równowagi pojawiają się u pacjentów z guzem mózgu, ulokowanym na dole, z tyłu mózgu. W wyniku jego powiększania dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co wywołuje objawy choroby.

Zdrętwiałe ręce nierzadko pojawiają się na skutek urazu. Bardzo częstoza dolegliwość odpowiadają urazy mechaniczne, jak złamania, zwichnięcia, stłuczenia. Czasem objawwynika z odmrożeń i oparzeń (tzw. urazów termicznych) lub wiąże się ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Nie można pominąć podejrzenia działania toksycznego – drętwienia kończyn to efekt nie tylko zatrucia ołowiem, ale też niektórym lekami.

O czym jeszcze świadczy drętwienie kończyn?

Drętwienie kończyn górnych pojawia się u chorych na stwardnienie rozsiane – przewlekłą chorobę układu immunologicznego. Schorzenie objawia się osłabieniem mięśni i kończyn, a także upośledzeniem czucia i narządu wzroku. Do autoimmunologicznych chorób przebiegających z drętwieniem rąk należy toczeń rumieniowaty. Szacuje się, że nawet u połowy pacjentów występują skurcze tętnic digitalnych obszarów dłoni.

Mrowienie i drętwienie rak i nóg może wskazywać na chorobę Pageta, czyli zniekształcające zapalenie kości. Do jej symptomów należą dolegliwości bólowe kości i stawów oraz osłabienie mięśni.

Mrowienia i drętwienia kończyn górnych połączone z zaburzeniami czucia palca małego i serdecznego oraz wewnętrznej strony przedramienia świadczą o zespole rowka nerwu łokciowego. Choroba wynika z podrażnienia lub ucisku na nerw; w jej przebiegu dochodzi do osłabienia mięśni. Przykre dolegliwości zwykle dokuczają nocą, ale gdy schorzenie postępuje, objawy doskwierają również w dzień.

drętwienie dłoni przyczyny drętwienia dłoni
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Gosia
Ocena:
Miałam problem bo drętwienie dłoni skutecznie paraliżowało czynności dnia codziennego, badajmy się!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach