Nawet u najbardziej zmotywowanych osób zdarzają się dni, kiedy przed treningiem odczuwa się mocny spadek energii. Czasem brak siły można szybko zniwelować, głównie dzięki odpowiedniemu posiłkowi. Spożycie go przed wysiłkiem fizycznym poprawi wydolność organizmu, zmusi go do pracy. Jak jeść, aby ćwiczyło się lepiej i efektywniej?
Według ekspertów, najgorszym, co możesz zrobić swojemu organizmowi przed treningiem jest… głodzenie się. Ćwiczenia na głodzie powodują, że po prostu ćwiczymy słabiej, przez co jednocześnie mniej spalamy. Jeżeli więc przywykłeś do treningu na czczo, powinieneś szybko zmienić swoje postępowanie – staraj się zjeść coś godzinę przed wysiłkiem. Do efektywnego treningu potrzeba odpowiedniej dawki energii, o którą będzie trudno bez wartościowego posiłku.
Źródło siły przed treningiem
Organizm przed treningiem powinien otrzymać odpowiednią dawkę pełnowartościowych składników odżywczych. Ważne, aby znalazły się w nim białko i węglowodany, a także tłuszcze. Pełny posiłek przed wysiłkiem powinien składać się ze zdrowych składników: ciemnego ryżu, komosy ryżowej, warzyw, kurczaka lub ryby, a także sporej ilości warzyw. Warto dodać do tego przyprawy, oprócz ziół mogą być to niewielkie ilości chili lub curry, które rozgrzewają organizm i wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej.
Jeżeli nie masz aż godziny pauzy pomiędzy jedzeniem a treningiem, nie możesz się przejadać. Ćwiczenia z pełnym żołądkiem są niebezpieczne, mogą sprawić, że poczujesz się ociężały (więc jedzenie przed treningiem będzie mieć efekt odwrotny do zamierzonego), ale także przyczynić się do problemów żołądkowych i utrudnić trawienie. Procesy w organizmie będą spowolnione, wraz z naszą wydolnością. Może pojawić się zgaga, refluks, a nawet mdłości i wymioty(przy bardziej intensywnym wysiłku). W zależności od objętości posiłku i indywidualnych predyspozycji organizmu, należy poczekać od godziny do dwóch, zanim zaczniemy ćwiczyć.
Propozycje niewielkich objętościowo, „szybkich” i dodających energii przekąsek:
- Owsianka – źródło energii i witamin, doda siły oraz zdrowia. Możesz dorzucić do niej orzechy lub miód, a nie będzie nudna!
- Jabłko – lekkie, zaspokoi głód, dostarczy energii. Zawiera cenne minerały i witaminy oraz antyoksydanty.
- Jogurt grecki z owocami lub mieszanką studencką – oczywiście w mieszance muszą znaleźć się naturalne składniki bez cukru, jednak zdrowe cukry ze suszonych owoców to sposób na szybki wzrost energii. Orzechy i nasiona pomogą utrzymać właściwy poziom insuliny.
Co na pobudzenie i energetycznego kopa?
- Kawa bez cukru – pobudza, wspomaga koncentrację, działa antyoksydacyjnie i korzystnie wpływa na gospodarkę insulinowo-glukozową. Pobudza organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z jej spożyciem – mała czarna, bez cukru, będzie najlepszym wyborem.
- Spalacze tłuszczu – te w suplementach, również mogą doskonale pobudzić do działania i ułatwić odchudzanie czy osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Jednak lepiej, gdy są stosowane doraźnie i niezbyt często, ponieważ układ nerwowy może się na nie uodpornić i z czasem nie będą dawać efektu.
Co o tym sądzisz?