Ból głowy nie jest zarezerwowany tylko dla dorosłych. Może się zdarzyć, że na jego obecność będzie uskarżać się dziecko. Zadaniem rodzica jest wtedy baczna obserwacja potomka i próba ustalenia, co wywołuje dolegliwość, jakiego obszaru dokładnie ona dotyczy i jakiego typu jest to ból.
Co jest przyczyną bólu głowy u dziecka?
Czy stres jest przyczyną bólu głowy?
Takie działania pomogą nam właściwie zareagować. Być może będziemy w stanie zaradzić problemowi sami. Jeśli nie, zgromadzone przez nas informacje z pewnością przydadzą się w trakcie wywiadu lekarskiego, gdy udamy się z dzieckiem do specjalisty.
Przyczyn dziecięcego bólu głowy może być wiele. Oto najczęstsze z nich.
- Uraz głowy.
Gdy podejrzewasz lub wiesz, że dziecko w ostatnim czasie uderzyło się w głowę, musisz obserwować, czy nie pojawiają się typowe symptomy wstrząśnienia mózgu, jak: senność, nudności, wymioty, czy zaburzenia równowagi. - Stres.
Tu ból zazwyczaj pojawia się popołudniami i wieczorem. Dotyczy okolic czoła, skroni lub potylicy. Warto ustalić, co jest powodem niepokoju dziecka, by uniknąć zaburzeń emocjonalnych, a nawet depresji. Szczera rozmowa i zdobycie zaufania młodego człowieka powinny przynieść pozytywne rezultaty. - Niehigieniczny tryb życia.
Długie godziny spędzone przed telewizorem czy komputerem, złe odżywianie, brak ruchu, za mało lub za dużo snu, za częste przebywanie na słońcu – wszystko to może powodować bolesność głowy. - Przeziębienie lub grypa.
Ból głowy często jest jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowych, bakteryjnych oraz chorób zakaźnych, np. ospy wietrznej. - Migrena.
U dzieci ból jest najczęściej obustronny, zlokalizowany w okolicy skroni lub czoła, ostry i pulsujący. Obok niego mogą wystąpić: senność, nudności, wymioty, światłowstręt, przewrażliwienie na dźwięki albo zapachy, czyli tzw. aura. Najbardziej zagrożone migreną są dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców cierpi na tę dolegliwość. - Zaburzenia wzroku.
Systematyczne, popołudniowe lub wieczorne bóle głowy dziecka mogą sygnalizować również wady wzroku, jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Jeśli je podejrzewasz, jak najszybciej zaprowadź dziecko do okulisty. - Stan zapalny ucha.
Może mu towarzyszyć silny ból zarówno ucha, jak i głowy, a dodatkowo gorączka, brak apetytu, niespokojność, drażliwość i płaczliwość dziecka. - Chore zatoki.
Nawracające bóle głowy, szczególnie dotkliwe przy pochylaniu jej, zlokalizowane u nasady nosa czy w okolicy czoła, ze współwystępującym katarem i zatkanym nosem, to najprawdopodobniej sygnał, że dziecko zmaga się z zapaleniem zatok. - Dolegliwości o podłożu neurologicznym.
Ból głowy towarzyszy im rzadko, jednak może się zdarzyć przy: zapaleniu opon mózgowych, krwawieniu podpajęczynówkowym albo nowotworze mózgu. To bardzo poważne choroby, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. - Niedożywienie.
Ból głowy może się pojawić, gdy dziecko je za mało i nieregularnie, a jego dieta jest źle zbilansowana. Konsekwencją jest hipoglikemia, czyli niedocukrzenie krwi z powodu za małej ilości pożywienia.
Co o tym sÄ…dzisz?