Niepozorna roślina strączkowa, popularna u nas dopiero od niedawna, stanowi bogate źródło białka i posiada wiele innych cennych składników odżywczych. Ciecierzyca, nazywana również cieciorką, pomaga w odchudzaniu, obniża ciśnienie i cholesterol, poprawia płodność i likwiduje zaparcia. To tylko niektóre z jej właściwości. Poznaj wszystkie powody, dla których warto zjadać potrawy z cieciorki przynajmniej raz w tygodniu!
Znana zwłaszcza wśród wegetarian, chociaż coraz częściej zdobywa serca zapalonych mięsożerców. Wegetarianie zastępują cieciorką inne źródła białka. Nazywa się ją także grochem włoskim, choć grochu wcale nie przypomina. Ma lekko orzechowy, słodkawy i delikatny smak, a jej popularność wywodzi się w dużej mierze z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i krajów śródziemnomorskich. Można znaleźć ją obecnie niemal w każdym większym sklepie. Cieciorka to doskonały składnik potraw dla osób dbających o linię, ponieważ syci na długo i można przyrządzić ją na wiele różnych sposobów.
Czy ciecierzyca jest zdrowa?
Na co pomaga ciecierzyca?
Co potrafi ciecierzyca, czyli lista jej właściwości
Jedną z jej najważniejszych możliwości, jest obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi. Jego zbyt duża ilość w organizmie przyczynia się do powstawania miażdżycy, chorób serca, zawałów. W cieciorce znajdziemy dużo błonnika pokarmowego, który przyswajany w większych ilościach, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca nawet o 40%.
Jeśli chodzi o dobroczynne działanie na układ krwionośny, ciecierzyca zalecana jest w trakcie menstruacji, anemii i niedokrwistości, ponieważ ma wysoką zawartość żelaza. Jeżeli więc masz problem z poziomem żelaza i nie jesteś fanem wątróbki czy szpinaku, wypróbuj dania z cieciorki. Co więcej, roślina ta reguluje problemy z nadciśnieniem, ponieważ udrażnia naczynia krwionośne i zawiera potas, wspomagający wydalanie sodu.
Ciecierzyca jest również doskonałą pozycją w menu osób odchudzających się i cierpiących na zaparcia. W przypadku zaparć, częstą ich przyczyną jest po prostu niedobór błonnika w diecie, którego w cieciorce jest całkiem sporo. Jej regularne spożycie pomaga usprawnić perystaltykę jelit, a także zmniejsza nadmiar kwasu solnego w żołądku. Będzie więc pomocna przy dolegliwościach żołądkowych oraz jelitowych, a nawet przy żylakach odbytu. Sprawdzi się również przy odchudzaniu, ponieważ mimo że jest dość kaloryczna, cieciorka pomaga dzięki wysokiej zawartości białka, które zapewnia sytość na długo. Co więcej, obecny w niej błonnik wspomaga wydalanie tłuszczów z organizmu i przyspiesza metabolizm.
Ciecierzyca wspomoże:
- Leczenie cukrzycy,
- Płodność,
- Obniżanie cholesterolu,
- Poprawę stanu skóry, włosów i paznokci,
- Trawienie,
- Obniżanie poziomu glukozy we krwi,
- Odporność,
- Funkcje żołądka, śledziony i trzustki.
Co o tym sądzisz?