Każdego roku zawał serca dotyka 100 tysięcy Polaków, z czego 35 tysięcy umiera. Przesądza tu szybko udzielona profesjonalna pomoc i transport do szpitala. Małym pocieszeniem jest, że aż 80% przypadków ocaliłby zdrowy tryb życia, jeśli nie zamierzamy wdrożyć go w naszą codzienność.
Na ogół do zawału dochodzi w wyniku uszkodzenie blaszki miażdycowej, w konsekwencji czego powstały skrzep zatyka, ktorąś z głównych tętnic wieńcowych. Po upływie 15-20 minut postępuje martwica serca. Przepływ krwi jest nadal możliwy, choć niedostateczny, wciąż mamy szansę uratować czyjeś życie.
Co to jest zawał?
Jakie objawy ma zawał?
Szybka reakcja = życie
Polski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych podaje, iż przeciętnie od wystąpienia pierwszych objawów do wezwania pogotowia upływa 120 minut. Grupę osób szczególnie zwlekających z wezwaniem pomocy stanowią osoby starsze, kobiety, cukrzycy oraz chorzy z niewydolnością serca. We wczesnej fazie zawału mamy największe szanse na ocalenie, dlatego czas odgrywa główną rolę.
Szczególne ryzyko
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zawału:
-
nadciśnienie tętnicze,
-
palenie papierosów,
-
brak aktywności fizycznej,
-
cukrzyca,
-
stres,
-
duży wysiłek fizyczny,
-
zaburzenia gospodarki lipidowej.
Niepokojące objawy
-
Czynnikiem, któty powinien nas zaalarmować jest nieustępujący przez 20 minut, silny ból w klatce piersiowej. Tu jednak należy mieć się na baczności. Ból może wcale nie wystąpić, zwłaszcza u chorych na cukrzycę i osób w podeszłym wieku cierpiących na niewydolność serca. Zawał może przybrać formę omdleń, osłabienia, duszności, a nawet prebiegać bezobjawowo.
-
Wskazanym objawom może też towarzyszyć nieprawidłowe tętno (zbyt szybkie lub za wolne), nudności, pocenie, niskie ciśnienie tętnicze, bladość.
-
Nierzadko w klatce piersiowej promieniuje w okolice żuchwy, lewego barku, łokcia, dłoni czy między łopatki.
-
Ból może być ściskający, rozpierający, rozrywający, tępy, palący, rwący, duszący.
-
Przeważnie ból jest zlokalizowany za mostkiem, bądź po lewej stronie klatki piersiowej, duż rzadziej z prawej strony klatki piersiowej lub w jamie brzusznej.
-
U osób, które przeszły już kiedyś zawał i tych z chorobą wieńcową niemijający ból po nitroglicerynie nasuwa podejrzenie zawału.
Pierwsza pomoc
Nie wolno w przypadku objawów odwlekać decyzji o wezwaniu pomocy w nadziei, że przejdzie, że to nie zawał lub w związku z niechęcią do szpitali. Możliwa jest tylko jedna decyzja – wezwanie pogotowia pod numerem 999 lub 112.
Powinniśmy zaczekać na przyjazd karetki, tylko w wyjątkowych sytuacjach możemy ryzykować transport w swoim zakresie.
Osoba z zawałem powinna leżeć unieruchomiona, a w razie duszności przyjąć pozycję półsiedzącą czy siedzącą.
Koniecznie rozepnijmy koszule, zdejmijmy krawat osobie, żeby ułatwić jej oddychanie.
Jeśli chory traci przytomność, oddech i pracę serca, niezwłocznie wykonajmy masaż serca na środku mostka i zastosujmy sztuczne oddychanie – 30 ucisków, 2 wdechy.
Co o tym sądzisz?