45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Geniusze są wśród nas. Zespół Sawanta zadziwia naukowców. Na czym polega?

Geniusze są wśród nas. Zespół Sawanta zadziwia naukowców. Na czym polega?Geniusze są wśród nas. Zespół Sawanta zadziwia naukowców. Na czym polega?

Zespół Sawanta to jeden z najbardziej zadziwiających neuronaukowców zespołów, tak naprawdę, chorobowych. Z jednej strony to błogosławieństwo, z drugiej – dotyka on tylko osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Z tego względu Zespół Sawanta jest w nauce tak bardzo intrygujący. Mamy tutaj do czynienia z osobami, które w jednym czasie są autystyczne, niedostosowane do życia w społeczeństwie, mające problemy z wyrażaniem swojego zdania, z mową czy np. codziennym zapinaniem guzików – wszelkimi zwykłymi czynnościami. Z drugiej jednak strony to różnego rodzaju geniusze – muzyczni, matematyczni czy plastyczni.

  • Co to jest zespół Sawanta?

  • Kto jest bardziej narażony na zespół Sawanta?

Doskonała pamięć Sawantów

Sawanci charakteryzują się przede wszystkim doskonałą pamięcią nazywaną pamięcią ejdetyczną. Wykorzystują ją w różnych dziedzinach wiedzy i nauki stając się w nich mistrzami. Z reguły są to zajęcia typowo artystyczne np. świetnie malarstwo, odwzorowywanie szczegółów, pamiętanie całych krajobrazów wielkich miast, a później idealne ich odrysowywanie. Sawanci spełniają się również, jako rzeźbiarze i muzycy. Świetnie uczą się języków obcych, wykonują nawet najtrudniejsze – często abstrakcyjne dla „zwykłego” człowieka – operacje matematyczne w myślach. Potrafią się na pamięć nauczyć paruset książek. Pamięć i koncentracja sawantów są na bardzo wysokim poziomie.

Autyzm a Zespół Sawanta

Te dwa schorzenia są ze sobą bardzo mocno połączone, oba ingerują w układ nerwowy i jego działanie. Zespół Sawanta występuje najczęściej u osób autystycznych, niepełnosprawnych umysłowo lub posiadających pewne uszkodzenia mózgu. Najczęściej IQ sawantów wynosi od 40 do 70 punktów. Częściej zjawisko to występuje u mężczyzn. Na jedną dotkniętą tym zespołem kobietę przypada 4-6 mężczyzn.

Odkrywca zjawiska

Po raz pierwszy Zespół Sawanta został opisany przez Benjamina Rusha w 1789 roku. Posiadał on niezwykłego pacjenta – Thomasa Fullera – który posiadał znakomite zdolności rachunkowe. Kiedy pytano go o liczbę sekund, jaką można wyliczyć z czyjegoś wieku – np. kogoś, kto przeżył X lat i X dni oraz X godzin, podawał on dokładną liczbę sekund, a w swoich wyliczeniach brał pod uwagę również lata przestępne przeżyte przez daną osobę.

Dzieci sawanci

Dzieci autystyczne bardzo łatwo rozwijać w dowolnym kierunku wiedzy, czy nauki. Bardzo możliwe, że odkryje się w nich zalążek geniuszu sawanta. Zwiększona aktywność prawej półkuli u większości dzieci autystycznych może dać w wyniku tak zadziwiające „schorzenie” jak Zespół Sawanta. Każde autystyczne dziecko jest osobą wyjątkową, w której drzemią ponadprzeciętne możliwości niedostępne dla zwykłych ludzi. Opłata za to jest spora, ale nadzwyczajność jedyna w swoim rodzaju.

sawanci zespół sawanta geniusz autyzm

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach