Przyczyny choroby
Grzybica skóry gładkiej jest infekcją wysoko zaraźliwą, wystarczy kontakt z zakażonymi przedmiotami takimi jak: ręczniki, ubrania, ale też kontakt z innymi ludźmi czy zwierzętami domowymi i hodowlanymi, które są chore. Zakażenie grzybicze łatwiej przedostaje się przez zadrapaną, skaleczoną bądź popękaną skórę. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona i zabezpieczenie ran, skaleczeń i naruszonych powłok skórnych. Infekcje o pochodzeniu grzybiczym są bardzo powszechne. Szacuje się, że w rozwiniętych społeczeństwach może chorować na nie, w różnych okresach życia, nawet 20 procent populacji.
Grzybica skóry gładkiej – leczenie
Dobrym wyborem dla osób borykających się z infekcjami grzybiczymi jest maść na grzybicę skóry gładkiej Canespor® - krem z bifonazolem. Lek ten, dzięki zawartości substancji czynnej bifonazolu wnika do głębszych warstw skóry, zwalczając głębiej zlokalizowane grzybice. Warto pamiętać także o tym, że przenikanie przez skórę bifonazolu jest nawet dwukrotnie lepsze niż klotrimazolu – innej substancji czynnej, stosowanej w preparatach przeciwgrzybiczych. Lek ten wykazuje działania przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dostępny jest bez recepty. Ważne, aby podczas kuracji przestrzegać zaleceń dotyczących jego stosowania oraz nie przerywać zalecanego leczenia, nawet jeśli widoczne objawy zakażenia ustąpią.
Grzybica skóry gładkiej – właściwa higiena podczas infekcji
Aby wspomóc działanie leków i nie dopuścić do zaognienia infekcji, warto podczas kuracji przestrzegać kilku prostych zasad, które przyniosą komfort podrażnionej i bolesnej skórze.
Należy pamiętać o:
- zapewnieniu zmienionej chorobowo skórze stałego dopływu powietrza;
- zachowaniu czystości zmienionych chorobowo powłok skórnych, ale też unikaniu nadmiernego mycia, które może wysuszyć i podrażnić skórę;
- odpowiednim suszeniu skóry po zabiegach pielęgnacyjnych przez delikatne poklepywanie, a nie mocne wycieranie, które nie tylko podrażnia bolącą skórę, ale może także przyczynić się do rozwoju infekcji;
- stosowaniu odpowiednich środków czystości np. mydeł antybakteryjnych;
- unikaniu ubrań drażniących zmienione chorobowe powierzchnie skórne;
- noszeniu odzieży z naturalnych i „oddychających” materiałów takich jak np. bawełna czy len.
Co o tym sądzisz?