Roślina cechująca się atrakcyjnym wyglądem, który przyciąga zarówno wiosną, w okresie kwitnienia, jak i w czasie jesieni, gdy następuje dojrzewanie jej owoców. Jego właściwości to przede wszystkim dobry wpływ na serce i obniżanie ciśnienia. Właśnie dlatego znajduje się w wielu preparatach nasercowych.
Dlaczego głóg jest cennym surowcem leczniczym? Przede wszystkim dlatego, że posiada duże ilości flawonoidów i procyjanidów, które mają działanie rozkurczowe na macicę, naczynia krwionośne, mięśnie jelit i dróg moczowych. Obecne w nim fitosterole, garbniki, aminy, pektyny, sole mineralne i witaminy z grupy B oraz C mają dobry wpływ na cały nasz organizm. Głóg doskonale oddziałuje na naczynia wieńcowe, ponieważ zwiększa dopływ utlenionej krwi do serca, a także pomaga w zlikwidowaniu duszności i bólu. Ma również pozytywny wpływ na naczynia krwionośne zlokalizowane w mózgu, obniżanie ciśnienia tętniczego, zwiększanie siły skurczów serca oraz jego ogólnej wydajności.
Czy głóg jest zdrowy?
Na co dobry jest głóg?
Głóg można stosować nie tylko na serce i układ krążenia, ale także w przypadku bólów głowy, zawrotów głowy, zaś z dodatkiem alkoholu jako środek na uspokojenie. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania tej rośliny jako leku znajduje się tylko jedno – nie powinny stosować go osoby cierpiące na niedociśnienie.
Miejsce występowania i jak stosować głóg
Ozdobna odmiana głodu, czyli ta o czerwonych kwiatach, nie posiada właściwości zdrowotnych. Jednak ten rosnący dziko, a więc przy drogach, w lasach, parkach, o kwiatach bladoróżowych lub białych to ta właściwa roślina, tak ceniona przez lekarzy.
Właściwości lecznicze mają świeżo ścięte kwiaty głogu, zbierane w czerwcu i maju, zaś we wrześniu i październiku czerwone owoce głogu. Jako lek zielarski można przyrządzić go na dwa sposoby: z pokruszonych kwiatów z liśćmi lub z owoców.
- Owoce: dwie łyżeczki owoców z głogu zalewamy wrzątkiem, po zaparzaniu się przez około 20 minut napój jest gotowy do wypicia. W przypadku miażdżycy lub nadciśnienia napar wypijaj trzy razy na dzień.
- Kwiaty: pokruszone kwiaty z najbliższymi kwiatostanowi liśćmi zalej wrzątkiem i zaparzaj przez 15 minut, po przecedzeniu wypijaj szklankę dwa razy na dzień. Pomoże w załagodzeniu bólów reumatycznych, stawowych, mięśniowych, problemach sercowych, miażdżycowych i ciśnieniowych.
Dostępny również w aptece
Oprócz w formie naparu, głóg dostępny jest także na aptecznych półkach, często jako składnik leków skoncentrowanych na serce i leczenie nadciśnienia, preparatów uspokajających, przeciwmiażdżycowych, a także w tych stosowanych przy urazach oraz obrzękach, które grożą zakrzepowym zapaleniem żył.
Co o tym sądzisz?