45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak bieganie wpływa na nasze stawy? Dowiedz się!

Jak bieganie wpływa na nasze stawy? Dowiedz się!Jak bieganie wpływa na nasze stawy? Dowiedz się!

Jogging czyli potocznie „bieganie” stało się w Polsce ostatnimi czasy niezwykle popularne. Niemniej jednak Polacy nie uprawiają tylko joggingu, czyli biegania w wolnym, miarowym tempie. Popularne stają się również biegi długodystansowe oraz krótkodystansowe lecz szybkie.

Bieganie zwiększa żywotność i poprawia kondycję

Samo bieganie daje biegającemu wiele korzyści: poprawia sprawność fizyczną, pozwala na odchudzenie organizmu, zwiększa wydolność fizyczną. Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda bieganie pomaga w hamowaniu procesu starzenia się oraz zwiększa żywotność organizmu. Czy ma jednak swoje wady? Bezsprzecznie może powodować problemy ze stawami, chociaż odpowiedzialny amator-sportowiec powinien wiedzieć o tym zawczasu i prowadzić odpowiednią profilaktykę.  

  • Jak bieganie wpływa na stawy?

  • Czy bieganie jest zdrowe?

Bezpośredni wpływ biegania na stawy człowieka

Stawy są bezpodstawnie jednymi z najważniejszych części układu ruchowego stanowiąc połączenia pomiędzy poszczególnymi kościami szkieletu. Bieganie ma ogromny wpływ na stawy dlatego, że najszybciej eksploatują się one, jak łożyska maszyn, pod wpływem tarcia. Co prawda, stawy pokryte są odporną na ścieranie chrząstką szklistą, jednak bez odpowiedniej profilaktyki nawet ta część stawu nie uchroni go przed uszkodzeniem.

Podczas biegu w momencie uderzania stopy o podłoże na stawy biegacza oddziałują ogromne siły. Regularne bieganie, odpowiednio przygotowane treningi oraz wykonywanie rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu: wszystko to pozwala na zachowanie dobrego stanu zdrowia stawów. Wbrew powszechnym i obiegowym opiniom regularne, codziennie bieganie nie niszczy stawów!

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda

Kolejne z badań grupy badawczej Uniwersytetu Stanforda dowiodło, że regularne biegi mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na artretyzm. Naukowcy aż przez 20 lat obserwowali i zapisywali wyniki reprezentatywnej grupy mężczyzn: biegających i nieuprawiających tego sportu. Spośród biegaczy po 20 latach jedynie u 2 proc. z nich wykryto objawy artretyzmu. Wśród grupy kontrolnej chorych było aż 10 proc. mężczyzn!

Inne badania naukowców z Berkeley sugerują, że bieganie może pomóc w profilaktyce zwyrodnienia stawu biodrowego, jednocześnie również wcale nie wpływa na zwyrodnienie stawu kolanowego. Badanie to przeprowadzono na grupie aż 75-tysięcy biegaczy. Trudno wyników nie brać więc na poważnie.

Kiedy bieganie przyczynia się do problemów ze stawami?

Biegać należy odpowiedzialnie tj. przygotowywać się do biegania, wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz nie forsować swojego organizmu ponad jego naturalne siły. Trasy należy wydłużać wraz z czasem trwania treningów, a przed każdym biegiem odpowiednio rozgrzewać swoje stawy, szczególnie zwracając uwagę na staw kolanowy.

Nie bez znaczenia pozostaje również zakup odpowiedniego, sportowego obuwia do biegania. Pomaga ono odpowiednio amortyzować bieg, co zmniejsza ryzyko późniejszych kontuzji.

stawy zwyrodnienia stawów zdrowie bieganie biegi jogging badania naukowe
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: aleksandra
Ocena:
dobre buty do biegania są bardzo ważną sprawą, wiem, bo sama biegam od początku tego roku i zanim sobie takie kupiłam, to słabo mi się biegało
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach