45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak leczyć dyskalkulię u dziecka? Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Jak leczyć dyskalkulię u dziecka? Jak rozpoznać pierwsze objawy?Jak leczyć dyskalkulię u dziecka? Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Dyskalkulia jest coraz częstszym problemem u rozwijających się dzieci. Powoduje pewne zaburzenia w rozumieniu matematyki, w wyniku tego zdolności matematyczne dziecka z dyskalkulią mocno odbiegają od średniej. Najnowsze badania wskazują na to, że zaburzenie to może być realnie związane z pewnymi genetycznymi nieprawidłowościami w mózgu. Układ nerwowy u osoby chorej nie pracuje w ten sposób, w jaki powinien.

  • Co to jest dyskalkulia?

  • Jak radzić sobie z dyskalkulią?

Kiedy dziecko choruje?

Jest to z pewnością problem realny występujący i diagnozowany coraz częściej. Szacuje się, że na dyskalkulię choruje około 4-6% populacji. Większość z osób chorych nie wie jednak o swojej chorobie. Oczywiście dorosłe już osoby, a nawet nastolatkowie, mogą zdawać sobie sprawę ze swoich bardzo słabych zdolności matematycznych, jednak nie łączą tego z objawami dyskalkulii.

Poza tym należy jasno określić kryteria diagnozy. Dzieci z dyskalkulią zwyczajnie wolniej rozwijają się pod względem osiągnięcia odpowiednich zdolności matematycznych preferowanych i zgodnych z ich wiekiem. Nie znaczy to jednak, że są one nieinteligentne albo niechętne do pracy. Ich inteligencja jest w normie, a warunki do edukacji zazwyczaj są na wysokim poziomie. Motywacja do nauki u takiego dziecka też zazwyczaj nie odbiega od normy. Trudności w nauce nie są spowodowane jego niechęcią do nauczenia się nowych rzeczy.

Jak zauważyć pierwsze problemy?

  • Dziecko ma problemy z nazywaniem pojęć matematycznych i z ich abstrakcyjnym zrozumieniem. Problemem jest również nazywanie liczb i zbiorów, czy innych towarzyszących nauce matematyki terminów
  • Dyskalkulia może powodować problemy z zapisywaniem liczb oraz działań matematycznych
  • Są to również zauważalne kłopoty w radzeniu sobie z definicjami zbiorów i wykonywaniem obliczeń związanych ze zbiorami
  • Dziecko chore ma problem z zauważeniem prostych zależności pomiędzy liczbami czy zbiorami. Na przykład trudno mu określić, który zbiór jest większy – kiedy realnie przedstawimy mu go nawet nie w formie liczb, a w formie graficznej. Tak samo dziecko ma problem z określeniem prostych wyników np. ile to jest połowa z 10?

Sposoby pomocy dziecku z dyskalkulią

  1. Warto zapisać dziecko na zajęcia wyrównawczo-korekcyjne, które pomogą mu nabyć umiejętności posiadanych przez swoich rówieśników
  2. Rodzic powinien z dzieckiem w domu rozwiązywać proste zadania matematyczne na zadany temat
  3. Należy przede wszystkim kontrolować przepisywanie zadań, bowiem tutaj wkraść się może najwięcej najmniejszych błędów
  4. Pomocne będzie zapisywanie różnych etapów i działań innymi kolorami
  5. Należy przy tym pokazywać dziecku wiele sposobów rozwiązania jednego problemu matematycznego, nigdy nie ograniczać się do jednego sposobu
  6. Pamięć i koncentracja powinny być wzmacniane przy użyciu częstych ćwiczeń, a także suplementów diety.
pamięć koncentracja dzieci dyskalkulia
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Warto nadmienić że dyskalkulię można stwierdzić w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale najważniejszym impulsem jest obserwacja rodzica i nauczyciela.
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Ale skoro takie choroby istnieją uważam, że jednak warto cokolwiek o nich wiedzieć i w razie czego być świadomym rodzicem.
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: Wiesiek
Ocena:
Dysleksja, dyskalkulja, za moich czasów nie było takich chorób, nie umiałeś, dostawałeś dwóję i manto w domu, to była motywacja do nauki, dziś dzieciaki mają za dobrze.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach