45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak opanować stres? Dowiedz się, jak powstaje reakcja stresowa!

Jak opanować stres? Dowiedz się, jak powstaje reakcja stresowa!Jak opanować stres? Dowiedz się, jak powstaje reakcja stresowa!

Stres uważany jest powszechnie za zjawisko negatywne. Odczuwany od czasu do czasu w niewielkim natężeniu działa jednak stymulująco i pobudzająco. Stres powstaje wtedy, gdy sytuacja kryzysowa, bodziec, który na nas oddziałuje są zbyt silne, aby poradzić sobie z nimi bez uruchomienia tego mechanizmu.

Co powoduje stres?

Najlepszą obroną przed stresem byłoby oczywiście unikanie sytuacji stresowych. Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić, często sytuacji takiej trzeba niestety stawić czoła, a stres przetrwać. Reakcję stresową mogą wywołać czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, natury fizycznej i natury psychicznej.

  • Co powoduje stres?

  • Jak sobie radzić ze stresem?

Stres: ciekawostki i biologia powstawania stresu

  • Biolodzy określają stres, jako reakcję fizjologiczną i psychologiczną, która jest zaburzeniem naturalnej homeostazy organizmu
  • Stres powoduje pobudzenie nadnerczy, które wydzielają noradrenalinę i adrenalinę: nasze źrenice się rozszerzają, odczuwając stres przyspiesza się tętno i oddech, serce zaczyna bić znacznie szybciej!
  • Cały układ nerwowy bierze udział w produkcji reakcji stresowej - pobudzone zostaje również ciało migdałowate. To przez tą część mózgu odczuwamy lęk, a przez zahamowanie czynności himpokampu podczas mocnego stresu zapominamy o ważnych rzeczach, istotnych wyuczonych kwestiach… np. podczas egzaminu!

Opanuj stres w 7 prostych krokach!

  1. Ćwicz wdechy i wydechy. Powoli zacznij kontrolować swój oddech, skup się również na innych reakcjach swojego organizmu: myśl o tym, jak powoli się uspokajasz. Postaraj się zapanować nad swoim ciałem.
  2. Zamknij oczy i spędź chwilę w ten sposób. Zamknięte oczy powodują zmianę fal mózgowych – przy zamkniętych oczach dominują fale alfa odpowiedzialne za stan relaksu, odprężenia, odpoczynku. W ten sposób szybko się odstresujesz.
  3. Pomyśl o tym, co stanie się po tym, jak uwolnisz się od stresującego bodźca. Wyobraź sobie siebie już po egzaminie, rozmowie o pracę, czy po innym stresującym wydarzeniu.
  4. Zrób sobie ciepłą aromatyczną kąpiel. Wykorzystaj do tego specjalne olejki zapachowe tworząc swoją własną relaksującą kompozycję. Działaj na zmysły!
  5. Skorzystaj ze znanych ziół o działaniu uspokajającym: zaparz sobie miętę lub melisę. Możesz je kupić w aptece w formie gotowych torebeczek do zaparzania herbaty.
  6. Jedz zdrowo, korzystaj z dostępnych sezonowo warzyw i owoców. Wzmacniaj swój organizm, przez co również na stres będziesz reagować znacznie lepiej!
  7. Na stres pomocne mogą się okazać również ćwiczenia fizyczne! Dzięki temu uspokoisz napięcie mięśni, naturalnie pozbędziesz się fizjologicznych objawów stresu, gdy odpoczniesz po wysiłku fizycznym. Możesz zacząć uprawiać również medytację albo jogę – ćwiczenia, które pozwolą zająć również Twój umysł. Pamięć i koncentracja również na tym zyskają!
stres reakcja stresowa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach