45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak poradzić sobie z bólem zatok? Sprawdź czy znasz domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Jak poradzić sobie z bólem zatok? Sprawdź czy znasz domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!Jak poradzić sobie z bólem zatok? Sprawdź czy znasz domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Boli cię głowa, szczęka, masz katar i zatkany nos, zaczyna brakować ci chusteczek na ciągle wyciekającą z nosa wydzielinę, nie czujesz smaku jedzonych potraw ani i przestajesz odczuwać zapachy. Przymykasz oko i myślisz - to zwykłe przeziębienie. Minie jak każde inne do tej pory. Czas leci a objawy się nasilają. To może być zapalenie zatok. Jak postępować w przypadku tego uciążliwego schorzenia? Jak leczyć je w domu, a kiedy należy udać się do lekarza? I czym tak naprawdę są owe zatoki ?

  • Jak radzić sobie z bólem zatok?

  • Jakie są objawy zapalenia zatok?

Zatoki nosowe to symetrycznie położone w obrębie twarzy przestrzenie powietrzne, mające na celu swobodne przemieszczanie się powietrza i wydzieliny. Zatoki czołowe umiejscowione są w obrębie czoła, szczękowe, szczęki, zatoki sitowe w okolicy kącików oczu. Natomiast zatoki klinowe między oczami ale w okolicy podstawy czaszki. W czasie trwania silnego, obfitego kataru następuje obrzęk błony śluzowej nosa i mówiąc najoględniej mamy zatkany nos. Nieleczony odpowiednio katar może doprowadzić do zablokowania swobodnego wypływu wydzieliny, a to z kolei najkrótsza droga do powstania stanu zapalnego i zapalenia zatok. Zapalenia nas dotykające mogą mieć podłoże wirusowe, wówczas wydzielina jest rzadka i bezbarwna, lub bakteryjna z wydzieliną gęstą o żółtym zabarwieniu. Rzadko są to infekcje grzybicze.

Kiedy na pewno wiemy, że to właśnie nas dopadło zapalenie zatok?

Można wyróżnić kilka charakterystycznych symptomów na podstawie, których jesteśmy pewni, że to zapalenie zatok. Po pierwsze ból, oraz rozpierające uczucie w okolicy policzków i głowy, następnie zatkany, niedrożny nos, wydzielina wypływająca z nosa i brak powonienia. Jeśli zapalenie zatok pojawiło się u ciebie pierwszy raz musisz odpowiednio postępować aby ten stan nie przeszedł w przewlekłe zapalenie zatok. Wtedy proces leczenia jest bardziej skomplikowany.

W domowych warunkach możesz złagodzić swoje dolegliwości stosując inhalacje, oraz okłady rozgrzewające. Inhalacje sporządzaj na bazie wody z dodatkiem soli lub aromatycznych ziół o działaniu rozkurczowym: doskonały będzie rumianek, tymianek, mięta czy szałwia i skrzyp. Pomogą one wydzielinie swobodnie wypływać i oczyszczać nos. Ciepłe okłady pozwolą wyeliminować i złagodzić ból. Stosuj je w okolicy nosa. Możesz użyć woreczków napełnionych solą leczniczą, uwalniają się z niej związki bromu i jodu działając oczyszczająco na nos. Prostym sposobem jest także wsypanie do woreczka grochu i podgrzanie go. Okład przyniesie ulgę. Aby zmniejszyć możliwość działania drobnoustrojów na naszą śluzówkę, należy dobrze ją nawilżać. Pij dużo płynów, herbatę z lipy lub z dodatkiem imbiru, czy cynamonu.

Zadbaj o optymalne nawilżenie swojego mieszkania i miejsc  gdzie długo przebywasz. Pomogą ci w tym nawilżacze powietrza lub po prostu mokre ręczniki zawieszone na kaloryferze. Ważne jest także to co jesz. Gorące, czy zimne potrawy negatywnie wpływają na twoje zatoki i powiększają dyskomfort przeciwbólowe">bólowy. Płucz gardło wodą z solą, nawilżaj i udrażniaj nos jedząc potrawy bogate w witaminę A: jajka, pomidory, ser, mango. Zmniejsz poziom zanieczyszczeń wokół siebie, unikając kurzu, dymu czy drażniących detergentów. Jeśli dolegliwości trwają dłużej niż tydzień, warto rozważyć wizytę u lekarza, ponieważ może być potrzebne zastosowanie antybiotyku.

zatoki zapalenie zatok zdrowe zatoki leczenie zatok

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach