Ból nie do zniesienia i ciągłe parcie na pęcherz to główne objawy zapalenia pęcherza moczowego. Nieleczone może doprowadzić do niepłodności, krwiomoczu i problemów z nerkami. Tą nieprzyjemną w skutkach chorobę można jednak łatwo leczyć i równie łatwo jej zapobiec.
Zna to niemal każdy z nas. Po długim, zimowym spacerze, wieczorze na mieście czy urlopie dopada nas uczucie pieczenia i bólu podczas oddawania moczu a do tego ciągłe parcie na pęcherz, które sprawia że do toalety chcemy chodzić kilkanaście razy dziennie. Takie są najczęstsze objawy przeziębienia pęcherza moczowego, które powstaje na skutek wyziębienia dolnych dróg moczowych. Niestety, żadna pora roku nie jest pozbawiona ryzyka – latem przeziębiamy pęcherz podczas siedzenia na plaży i spacerów w mokrym jeszcze kostiumie kąpielowym, zimą na stoku lub wieczorami w mieście a wiosną i jesienią – bo za lekko się ubieramy, ignorując fakt, że nie jest jeszcze do końca ciepło. Często dopada kobiety, które anatomicznie mają większą szansę na przeziębienie dolnych partii układu moczowego.
Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?
Jak sobie radzić z zapaleniem pęcherza moczowego?
Jak walczyć z przeziębieniem pęcherza moczowego?
W czasie przeziębienia warto pić dużo płynów. Pozwala to wypłukać bakterie z układu moczowego i szybciej dojść do siebie. Żeby jednak nie pogarszać objawów, dobrze jest wybierać je z głową. Kawa czy napoje gazowane mogą zwiększyć ból związany z niemożliwością wydalenia płynów. Jednak już sok żurawinowy czy woda wzmacniają układ moczowy.
Bomba witaminowa
Żurawina dzięki wysokiej zawartości witaminy C i antyoksydantom pozwala szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Warto sięgać po nią w formie herbat i soków ale też kapsułek. Zwykle wystarczą dwie tabletki preparatu z żurawiny kilka razy dziennie, by po 2-3 dniach choroba minęła.
Aronia, hibiskus, żurawina
Witamina C wzmacnia układ moczowy i przeciwdziała gromadzeniu się w nim bakterii. Dlatego warto sięgać po wszystkie płyny, które zawierają witaminę. Sok grapefruitowy, aroniowy, herbata z hibiskusa – wszystkie te napoje pomogą zwalczyć infekcję.
A jak zabezpieczyć się na przyszłość przed chorobą?
Najważniejsza jest prewencja, ponieważ częste infekcje układu moczowego w przypadku kobiet mogą prowadzić nawet do niepłodności. U obu płci mogą się skończyć poważniejszymi schorzeniami nerek, krwiomoczem i innymi przykrymi dolegliwościami. Dlatego dobrze jest dbać o zakrywanie dolnych partii ciała – w domu możemy przepasać się chustą czy kocem, na zewnątrz nosić tuniki, długie spodnie i spódnice. Jeśli chcemy nosić mini, wybierajmy je w towarzystwie ciepłych, grubych rajstop. Nie można też siadać na zimnych powierzchniach, szczególnie tych kamiennych, bo to najprostsza droga do „złapania wilka”.
Co o tym sądzisz?