Na oparzonej promieniami słonecznymi skórze rozwija się stan zapalny, którego nieodzownym towarzyszem jest świąd i ból. Produktów, które przyniosą ulgę możesz szukać, nie tylko na półkach w drogerii czy aptece, ale i w kuchni.
Dyskomfort skóry najczęściej nasila się po założeniu ubrań. Należy spodziewać się, iż warstwa suchej zaczerwienionej skóry zacznie odłazić w najbliższych dniach. Polewanie ciała chłodną wodą jest tylko chwilowym rozwiązaniem, zatem warto wypróbować inne sposoby.
Jak złagodzić oparzenia słoneczne?
Czy lód łagodzi oparzenia?
Groszek i lód
Zarówno groszek, jak i lód mogą przynieść chociaż odrobinę ulgi. Torebkę zawierającą dowolny z tych składników, należy przed przyłożeniem do poparzonego miejsca, owinąć w bawełniany materiał. Nie ryzykuj z położeniem torebek od razu na skórę, gdyż w ten sposób możesz wywołać szok termiczny.
Płatki owsiane, a może kefir?
Zimny kefir, ale i jogurt naturalny, powinniśmy jednolicie nanieść na podrażnioną skórę, zostawić na niej na 20 minut, a następnie zmyć. Na opuchliznę oraz poparzenia skóry powiek czy ust pomoże torebka herbaty, którą przedtem moczymy w zimnej wodzie. Natomiast w gazę owijamy płatki owsiane i moczymy, podobnie jak torebki.
Dieta przy poparzeniach
Nie żałujmy sobie soczystego arbuza i winogron, ponieważ utrzymają nawilżenie organizmu na odpowiednim poziomie. Ponadto owoce, warzywa i grillowany indyk, zaopatrzą skórę w składniki, które ułatwią jej regenerację. Bezwzględnie należy wykluczyć z menu na dni kuracji ciężkostrawną, przetworzoną żywność.
Mydło podrażni bolące miejsca
Niewskazana jest długa kąpiel w wannie. Ogranicz się do prysznica, a następnie starannie i delikatnie osusz skórę ręcznikiem. Zrezygnuj nie tylko z mydła, ale i z wszelkich żeli oraz płynów do mycia. W ostateczności możesz użyć mydła dedykowanego skórze wrażliwej i suchej.
Po ratunek do apteki
Proces gojenia usprawni octan glinu, na którego podstawie produkowany jest płyn Burowa. Dodatkowym plusem z jego stosowania będzie zniwelowanie w dużej mierze świądu. Warty zakupu jest również działający przeciwzapalnie oczar wirginijski. Po zaparzeniu tej rośliny, namaczamy waciki w wywarze, stosujemy na obolałe miejsca.
Profilaktyka
Do powstawania oparzeń słonecznych, przeważnie przyczynia się pomijanie kosmetyków z filtrami UV lub rozprowadzanie ich w niewystarczającej ilości oraz zbyt długie przesiadywanie na słońcu. Jeszcze w trakcie opalania powinniśmy pić, jak najwięcej wody mineralnej, która ułatwi zabezpieczenia ciała przed dotkliwym wysuszeniem i schodzeniem naskórka. Poza stosowaniem balsamów i kremów o właściwie dobranym faktorze do naszego fototypu, pamiętaj o regularnym rozprowadzaniu kosmetyków nawilżających.
Co o tym sądzisz?