45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jaka dieta dla dzieci z grypą jelitową?

Jaka dieta dla dzieci z grypą jelitową?Jaka dieta dla dzieci z grypą jelitową?

Grypa jelitowa (żołądkowa) to schorzenie wywołane wirusem, którego główne objawy to biegunka, wymioty i gorączka. Nic dziwnego, że dziecko po zaatakowaniu wirusem nie chce jeść. Jednak rodzin nie może na to pozwolić, ponieważ pozbawiony energii organizm nie poradzi sobie z chorobą.

Dlatego przygotowaliśmy ściągawkę dla rodziców, którzy nie wiedzą, co podawać w tym czasie dziecku:

  1. Maluch powinien w tym czasie pić dużo wody. Woda jest naturalnym lekarstwem na grypę żołądkową. Przyspiesza wydalanie toksyn i powrót do zdrowia. Dobrze, żeby woda była ciepła, bo zimna mogłaby niepotrzebnie nasilić przykre objawy.
  2. Przez pierwsze 1-2 dni objawy są najostrzejsze a dziecko nie będzie chciało jeść. W tym okresie należy podawać herbatki ziołowe: z mięty (łagodzi objawy), rumianku (uspokaja), szałwii. Możemy też sięgnąć po gotowe mieszanki elektrolitowe, które uzupełniają wywołane biegunkami wymiotami niedobory. Znajdziemy je w aptece a te dla dzieci często mają przyjazne małemu podniebieniu smaki, takie jak banan czy malina. Ważne, by w tym czasie powstrzymywać się od podawania potraw, które organizm długo trawi (w ten sposób ciało "zajmuje się" trawieniem, zamiast samoleczeniem). Zapomnijmy więc o domowych, ciężkich obiadach, słodyczach czy  zupach na tłustym mięsie.
  3. Warto jednak próbować podawać dziecku pokarmy stałe, takie jak kleiki i sucharki. Ważne, by były jak najbardziej łagodne dla brzucha – sporządzone na wodzie, świeże, bez dodatku tłuszczu i cukru. Ewentualnie można dodać nieco soli, która zawiera niezbędne choremu organizmowi elektrolity.
  4. Jeśli dziecko nie chce jeść, dobrze jest podawać mu lekkie zupy warzywne. Zawierają cenne minerały i witaminy ale nie obciążają organizmu. Dobrze, by taka zupa ugotowana była na przetartych warzywach, bez użycia kostek rosołowych czy ulepszaczy smaku.
  5. Trzeciego dnia choroby można zacząć podawać bardziej stałe pokarmy. W tym okresie dobrze sprawdzi się rosół czy lekkie mięso bez skóry a wiosną – chłodnik.
  6. Jeśli dziecko chce jeść, podawajmy mu też gotowane warzywa. Najlepiej sprawdzą się te o łagodnym smaku i właściwościach: ziemniaki, marchewki, brokuły. Wystrzegajmy się owoców, które mogłyby podrażnić brzuch (cytrusy, truskawki) i rozdymającej kapusty czy fasoli.
  7. Produkt, który świetnie oczyszcza przewód pokarmowy a jednocześnie działa łagodnie, to kasze. Warto sięgać po te jak najmniej przetworzone (a więc kaszę gryczaną białą zamiast prażonej). Można polać je masłem. Zrezygnujmy za to w tym czasie z makaronów, które obciążają żołądek i długo w nim zalegają, pogłębiając objawy choroby.
objawy grypy żołądkowej grypa żołądkowa co jeść grypa jelitowa u dzieci grypa żołądkowa dieta
Komentarze
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: zosia
Ocena:
jak mój mały po raz pierwszy złapał jelitówkę, byłam przerażona, podawałam mu cały czas coś do picia, on wymiotował i tak w kółko
Odpowiedź
Dodano: 13 Czerwiec 2016
Autor: Fryzia
Ocena:
A jak moja Ala miała grypę żołądkową to na diete lekarz polecił gotować ryz z marchewka i flipsy, nie do końca mi się to podobało, ale pomogło.
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: Ewelina
Ocena:
Drodzy Rodzice, warto przeczytać uważnie te porady, żeby zapobiec groźnemu w skutkach odwodnieniu organizmu dzieciaka, bo wtedy to już tylko szpital i kroplówka.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach