45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Katar u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Katar u dziecka – jak sobie z nim poradzić?Katar u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Cieknący nos, ciągłe kichanie, zatkany nos. Nikt z nas nie lubi kataru. Dzieci jednak znoszą go o wiele ciężej niż dorośli, szczególnie gdy jeszcze nie umieją wydmuchiwać nosa. Dla noworodków i niemowlaków jest nie tylko uciążliwy, ale również niebezpieczny. Jak pomóc dziecku przetrwać ten katarowy okres? W jaki sposób katar może zaszkodzić i czy prawdą jest, że leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni?

  • Jakie są objawy kataru u dziecka?

  • Jak radzić sobie z katarem u dziecka?

Ach ten katar

Katar to nie tylko ciągłe kichanie, sącząca się stale wydzielina z nosa i zatkany nos. To również towarzyszące mu rozdrażnienie, problemy ze snem, a czasami dodatkowo zapalenie ucha lub nawet zapalenie płuc. Zaczyna się całkiem niepozornie, kichaniem, następnie pojawia się jasna wydzielina z nosa, która stopniowo może zmieniać kolor. Potem już jest tylko gorzej. Maluch jest rozdrażniony, nie może spać, bo ma zatkany nos i trudno mu się oddycha. Niemowlęta odczuwają katar jeszcze gorzej, ponieważ nie umieją oddychać przez usta. Większość czasu spędzają w pozycji leżącej, która powoduje, że wydzielina nie może swobodnie wydostać się z nosa.

Niebezpieczeństwa wynikające z kataru

Małe dzieci cierpią z powodu kataru nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Związane to jest ze słabo rozwiniętym układem odpornościowym. Dziecko w walce z wirusami jest na przegranej pozycji. Wydzielina wypływająca z nosa nie mając możliwości wydostania się na zewnątrz zalega w kanale nosowym i pobudza zarazki do rozwoju. Jeśli wydzielina ma kolor żółty oznacza to, że doszło do infekcji ropnej, a ta nieleczona może zaatakować płuca, oskrzela i zatoki.

Najważniejsze jest oczyszczanie nosa

Małe dziecko możesz nauczyć wydmuchiwać nos i posługiwać się chusteczką. Sposobów na to jest kilka. Jeśli malec protestuje, spraw aby nauka była zabawą. Zapal świeczkę i niech spróbuje zdmuchnąć ją nosem.  Inaczej jest z niemowlakiem. W jego przypadku konieczne jest usuwanie nadmiaru wydzieliny specjalnym  aspiratorem do nosa, lub zwykłą gruszką. Pozwoli to dziecku swobodnie oddychać, a tym samym spokojnie spać. Warto również stosować sól fizjologiczną lub przeznaczone dla dzieci krople do nosa. Zmiękczą one wydzielinę i pozwolą jej spłynąć lub swobodnie wyssać aspiratorem.

Nie przegrzewaj i nie wysuszaj…

W przypadku gdy maluch cierpi z powodu kataru ważne jest aby nie był przegrzewany. Nie ubieraj malucha w zbyt grube ciuszki i zadbaj o odpowiednią temperaturę w jego pokoju. Nie wskazane jest doprowadzanie do pocenia się dziecka i jego zbytnie ochładzanie. Nie tylko nie zmniejszy to kataru a może zwiększyć dolegliwości. Suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko przesusza śluzówkę nosa i sprawia, że nos się zatyka. To doprowadza do problemów z oddychaniem i wzmaga złe samopoczucie. Dlatego dbaj o optymalną wilgotność, jeśli nie masz specjalnych nawilżaczy możesz użyć mokrego ręcznika zawieszonego na kaloryferze.

Soczek, woda, inhalacje i spacery…

Świeże powietrze w pokoju dziecięcym to podstawa. Przed spaniem postaraj się przez kilka minut przewietrzyć pokój, bez względu na porę roku. Spaceruj, tylko jeśli dziecko nie ma temperatury, świeże powietrze ułatwi mu swobodne oddychanie. Dbaj o to, by dziecko dużo piło. Doskonale sprawdzą się herbatki z sokiem malinowym, działającym rozkurczowo na śluzówkę. Starszemu dziecku możesz podawać herbatę z miodem i cytryną. Pielęgnuj skórę wokół nosa. Ciągłe używanie chusteczki  podrażnia delikatną skórę, powodując ból. Skuteczna jest wazelina i maść majerankowa. Działają one nawilżająco i łagodzą uczucie dyskomfortu. Wykonuj inhalacje – jeśli nie masz w domu inhalatora, użyj gorącego naparu z rumianku lub z dodatkiem soli. Przypilnuj aby dziecko się nie poparzyło.

katar zatkany nos katar u niemowlaka domowe sposoby na katar katar u noworodka ak pozbyć się kataru
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Justyna
Ocena:
Czyli należy często wietrzyć pokój dziecka, muszę to pokazać mężowi, bo ja tak własnie robię, a on twierdzi, że to niedobra metoda.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach