W licznych badaniach naukowych udowodniono, że kapusta ma doskonały wpływ na organizm. Sok z kapusty zawiera w swoim składzie l-glutaminę, która ma dobroczynny wpływ na odbudowę traktu jelitowego. Co więcej, wspomaga leczenie różnych chorób przewodu pokarmowego. Co jeszcze potrafi ten niepozorny napój?
Zacznijmy od tego, że w jego składzie znajduje się obco brzmiąca witamina U, która doskonale wpływa na normalizowanie się soków żołądkowych – gdy jest ich zbyt mało pobudza ich produkcję, gdy za dużo – zmniejsza. Najlepszym źródłem zdrowia jest jednak kiszona wersja soku z kapusty, który jest wzbogacony o wiele składników.
Czy sok z kapusty kiszonej jest zdrowy?
Na co sok z kapusty kiszonej?
Moc soku z kapusty – nie dorówna jej żaden inny probiotyk
Kiszona wersja jest wzbogacona o większe ilości witaminy C, witaminy z grupy B, witaminę K i dobroczynnie działające kwasy organiczne. Zawiera również laktobakterie, dzięki czemu stanowi naturalny probiotyk.
Taki rodzaj soku to najtańszy sposób na uzupełnienie „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym, których zdrowa osoba ma w jelitach prawie 1,5 kilograma. Będzie więc wskazany dla ludzi, którzy nie mają prawidłowej flory bakteryjnej, ponieważ:
- Piją kawę,
- Spożywają alkohol,
- Są konsumentami przetworzonej żywności – ekspresowej, wędzonej, puszkowanej, gotowej, smażonej,
- Przyjmują leki – na receptę lub bez,
- Cierpią na depresję,
- Mają schorzenia stawów,
- Borykają się z alergią.
Aby jelita funkcjonowały prawidłowo, powinny być szczelnie wypełnione koloniami dobrych bakterii. Dzięki temu, nie pozwolą one na przedostanie się żadnej cząsteczki pokarmu do krwioobiegu. W dodatku, bakterie te stale pracują dla dobra naszego organizmu – produkują różne cenne związki jak np. enzymy i hormony, oraz witaminy (np. z grupy B). Sprawiają, że organizm pracuje dla naszego zdrowia, długowieczności i ogólnej witalności. To właśnie w ten sposób kiszony sok z kapusty działa dla dobra jelit – dostarcza ogromnych ilości laktobakterii.
Jak zrobić sok z kiszonej kapusty?
Domowa kiszonka kosztuje grosze, ma niesamowite ilości dobroczynnych bakterii i jest łatwa w wykonaniu. Jak widać, żeby być zdrowym, nie trzeba wielkich pokładów czasu i pieniędzy. Wystarczy sięgnąć po naturalne środki i nie dopuścić do zaniedbania jelit!
Dobrze sprawdzi się do tego wyciskarka wolnoobrotowa, a jeśli jej nie posiadasz, możesz wykorzystać do tego blender lub mikser.
- Kup zwykłą, białą kapustę, najlepiej jak najbardziej zwartą i twardą.
- Jedna szklanka soku równa się ćwierć kilograma kapusty. Oznacza to, że dwukilogramowa główka wystarczy na osiem szklanek.
- Odkrawamy kawałek i kroimy ją na drobne kawałki.
- Wrzucamy kawałki kapusty do blendera i zalewamy szklanką wody. Można użyć od razu podwójnej porcji (około pół kilograma kapusty i dwie szklanki wody).
- Dodajemy do smaku pół lub całą łyżeczkę soli kamiennej lub himalajskiej.
- Miksujemy zawartość. Kapuścianą papkę przekładamy do wyparzonego wrzątkiem słoika, który zakręcamy i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na minimum 72 godziny.
Co o tym sądzisz?