Naturalne rozwiązania są często najlepsze. Choć w dobie wszechobecnych aptek znacznie częściej sięgamy po preparaty z reklam, to warto spojrzeć wstecz – np. na metody z czasów naszych babć. Skarby natury, takie jak owoce, zioła i inne rośliny, mogą być wykorzystywane w leczeniu wielu dolegliwości. Jednym z nich jest właśnie nalewka z jeżyn, która wzmacnia serce, łagodzi objawy menopauzy i poprawia krążenie krwi.
Taka nalewka, choć jest jednocześnie smaczna i zdrowa, musi być spożywana z umiarem – w końcu to alkohol, którego nadmiar zawsze będzie szkodliwy. Poleca się ją przede wszystkim osobom zmagającym się z problemami z układem krążenia. Wszystko to dzięki zawartym w niej składnikom, czyli antocyjanom, które doskonale wpływają na pracę mięśnia sercowego.
Na co pomagają jeżyny?
Jakie działanie mają jeżyny?
Oprócz dobroczynnych antocyjanów, ważna dla układu krążenia jest duża zawartość witaminy C. Ma ona działanie uszczelniające naczynia włosowate, a także zwiększające wchłanianie ważnego dla organizmu żelaza. Ponadto, kwas askorbinowy bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, a więc zapobiega niedokrwistości, oraz pomaga w walce z nadciśnieniem.
Podsumowując, jeżynówka będzie doskonała dla osób z problemami z sercem (najlepiej z dodatkiem miodu gryczanego!), krążeniem, nadciśnieniem, anemią. Dodatek miodu gryczanego sprawi, że nalewka wzbogaci się o zawarte w nim żelazo, witaminę PP, witaminy z grupy B i witaminę C.
Inne właściwości nalewki z jeżyn
Poza doskonałym wpływem na układ krążenia, jeżynówka będzie również dobrym domowym lekarstwem na grypę i przeziębienie. Skąd takie działanie? Otóż nalewka z jeżyn wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dlatego właśnie załagodzi gorączkę, ból gardła czy kaszel.
Dodatkowo ma działanie napotne, dlatego z pewnością warto dodać ją do herbaty w razie gorączki. W trakcie kuracji należy przebywać w łóżku, aby wzmocnić działanie nalewki i „wypocić chorobę”. Nie będzie odpowiednia dla dzieci ze względu na zawartość alkoholu, ale dla dorosłych jak najbardziej.
Nie tylko przy przeziębieniu okaże się pomocna – będzie skuteczna także w łagodzeniu kobiecych dolegliwości. Ze względu na zawartość fitoestrogenów, czyli składnika zawartego w roślinach, który działa podobnie jak żeńskie hormony płciowe, będzie lekiem na objawy PMS i menopauzy. Załagodzi dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym, zmienne nastroje, a także zniweluje zaparcia i nudności. U kobiet w okresie klimakterium pomoże w zlikwidowaniu nagłych uderzeń gorąca, a także innych skutków ubocznych związanych ze zmianami hormonalnymi.
Co o tym sądzisz?