Z krwawieniem z nosa mieliśmy już pewnie do czynienia w dzieciństwie wskutek urazów powstałych podczas zabawy. Jako dorośli, przeważnie spotykamy się z nimi w konsekwencji rozmaitych chorób, krzywej przegrody, bądź też przemęczenia.
Czy na pewno wiesz jak reagować, gdy ktoś z rodziny lub Ty sam zmagasz się z tą kłopotliwą dolegliwością? Krwotoki z nosa, choć zwykle mają łagodny przebieg, warto a nawet należy powstrzymać domowymi sposobami.
Co robić podczas krwotoku z nosa?
Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?
Najczęstsze przyczyny
- Zmiany hormonalne w ciąży przyczyniają się do osłabienia naczynek krwionośnych nosa, dlatego krwawienia występują na ogół w II trymestrze i mijają po porodzie.
- Leki, np. zawierające kwas acetylosalicylowy lub warfaryne, wykazują działania przeciwkrzepliwe.
- Problemy zdrowotne, takie jak hemofilia, awitaminoza C, niedobory witaminy K, miażdżyca, cukrzyca i białaczka.
- Również skoki ciśnienia tętniczego krwi bywają przyczyną krwotoków z nosa, jeśli ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 150 mmHg. Krwawieniom, których podłożem są problemy z ciśnieniem, nierzadko towarzyszą bóle i uczucie ciężkości głowy, szumy uszne. Organizm poprzez krwotok z nosa, chroni nas przed wylewem krwi do mózgu, dlatego powinniśmy się skontaktować z lekarzem.
- Przewlekłe zapalenie zatok przyczynia się do zwiększenia liczebności bakterii, które wydostają się poza zatoki do przegrody nosowej, gdzie wytwarzają toksyny doprowadzające do uszkodzeń naczynek.
- Pękanie naczynek krwionośnych w nosie może mieć związek z przebywaniem w przegrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
- Krzywa przegroda nosowa występuje u 9 na 10 osób, wynika z urazów, lecz czasem jest to wada wrodzona. Skrzywienie przyczynia się do napinania błony śluzowej, co wraz z wdychanym powietrzem wpływającym na nos wysuszająco, bywa przyczyną pęknięć.
- Urazy to najoczywistsza z przyczyn, np. złamania nosa lub obecność ciała obcego.
O ile przyczyna krwotoku z nosa nie jest znana, lekarz może po przeprowadzonym wywiadzie i wstępnych badaniach skierować nas na ogląd jamy nosowej, którego dokona laryngolog. Niezbędne będzie skontrolowanie ciśnienia oraz morfologia krwi, jak również ocena funkcjonowania układu krzepnięcia. Niekiedy jednak te badania mogą okazać się niewystarczające i wtedy lekarz kieruje pacjenta na RTG czaszki i zatok przynosowych, a czasem zleca tomografię komputerową głowy.
Jak postępować w wyniku krwawień z nosa?
- Przede wszystkim powinniśmy przyjąć pozycję siedzącą, lekko pochylić się do przodu. Zabezpieczy nas to od zachłyśnięć, nudności czy wymiotów w wyniku spływania krwi do gardła.
- O ile nos jest zatkany w związku ze skrzepami krwi, czy katarem, wydmuchajmy go, po czym uciskajmy po obu stronach jego skrzydełka trzymając je między kciukiem a palcem wskazującym.
- W przypadku nagłego wzrostu ciśnienia, należy je obniżyć lekiem wedle zaleceń lekarza.
- Jeśli krwotok nie ustąpi w ciągu pół godziny, zgłośmy się do laryngologa, który zastosuje tampon z gazy lub kauteryzację, czyli przypalenie krwawiących naczyń.
- Jeśli dojdzie do utraty przytomności, należy sprawdzić czy osoba z krwotokiem nosa oddycha prawidłowo, a następnie ułożyć ją w tzw. pozycji bezpiecznej.
Co o tym sądzisz?