45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Krwawienie w czasie ciąży – czy to zawsze zwiastun niebezpieczeństwa?

Krwawienie w czasie ciąży – czy to zawsze zwiastun niebezpieczeństwa?Krwawienie w czasie ciąży – czy to zawsze zwiastun niebezpieczeństwa?

Większość kobiet, które były w ciąży przeżyło kiedyś epizod związany z krwawieniem. Nie zawsze oznacza ono pojawienie się niebezpieczeństwa i  zagrożenia dla ciąży. Zawsze jednak wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Dlaczego krwawienie lub plamienie pojawia się na początku ciąży, a czasami w drugim lub trzecim trymestrze. Co należy zrobić aby szybko rozwiązać problem nurtujących pytań? Kiedy udać się do ginekologa i czy zawsze należy się martwić?

  • Co oznacza krwawienie podczas ciąży?

  • Czy krwawienie w ciąży jest niebezpieczne?

Krwawienie na początku ciąży

W pierwszych dniach po zapłodnieniu, gdy następuje proces zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w macicy może pojawić się niewielkie, kilkudniowe krwawienie. Przeważnie przyszła mama nie wiąże tego z niebezpieczeństwem, czy nawet ciążą, bo nie wie jeszcze, że jest w ciąży. Krwawienie takie jest odbierane jako nietypowa miesiączka.

Jakie krwawienie może być zagrożeniem?

Inny rodzaj krwawienia pojawia się w czasie, gdy normalnie występowałaby miesiączka. Nie jest ono niebezpieczne, kojarzy się raczej ze skąpym plamieniem. Wymaga jednak konsultacji ginekologicznej, ponieważ może wiązać się z innymi dolegliwościami. Krwawienie może również zapowiadać zbliżające się poronienie. Wynika ono ze zbyt niskiego poziomu progesteronu lub wadami macicy i jej nieprawidłową budową. Co należy zrobić aby zminimalizować niebezpieczeństwo. Najważniejszy jest czas i szybki kontakt z lekarzem.

Poronienie?

Każda przyszła mama z przerażeniem myśli o niebezpieczeństwie poronienia. Jak je rozpoznać i co w takiej sytuacji należy robić. Krwawienie z bólem w podbrzuszu po jednej stronie może wynikać z ciąży pozamacicznej i wymaga pilnie wizyty u lekarza. Kiedy ból nasila się i jest bardzo intensywny, lub gdy krwawienie trwa więcej niż trzy dni i przypomina zwykłą miesiączkę wizyta w gabinecie jest pilna i konieczna. Telefon do lekarza prowadzącego będzie szybkim rozwiązaniem rozwiewającym wątpliwości.

Krwawienie w zaawansowanej ciąży

Krwawienia w drugim i trzecim trymestrze ciąży są dużo rzadsze niż w jej początkowej fazie. Tak jak na początku ciąży krwawienie może być jednym z jej objawów i wynikać z przemęczenia i zmian zachodzących w drogach rodnych. Jednak nawet należy zachować czujność. Z jakiego powodu pojawia się w tym czasie krwawienie? Pojawienie się krwi może wynikać z:

  • niebezpieczeństwa porodu przedwczesnego – pojawia się wtedy silny ból brzucha lub krzyża. Pojawiające się skurcze można zahamować jeśli w odpowiednim czasie przyszła mam trafi do szpitala.
  • niewydolności macicy – szyjka rozwiera się, nie towarzyszą temu skurcze ale stan ten może doprowadzić do poronienia lub porodu. Konieczna jest szybka wizyta w szpitalu.
  • niewydolne łożysko – w przypadku łożyska przodującego przyszła mama musi trafić do szpitala a jej leczenie polega na eliminowaniu skurczów i krwawienia. Tak jest w przypadku  gdy ciąża musi zostać donoszona, lub w ciąży w ostatnich tygodniach zakończeniu jej przez cesarskie cięcie.
  • odklejające się łożysko – krwawieniu towarzyszy silny ból, osłabienie i duszności – jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu mamy i dziecka i konieczne jest cesarskie cięcie.

Czop śluzowy – czyli zbliża się poród

Czop śluzowy pojawia się na kilka dni przed rozwiązaniem i jego pojawieniu towarzyszy różowa lub krwista wydzielina z dróg rodnych. Spowodowane jest to odblokowaniem szyjki macicy, która gotowa jest na kolejne fazy porodu.

ciąża poronienie krwawienie w ciąży postępowanie z krwawieniem
Komentarze
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Aniela
Ocena:
Ja przeszłam krwawienie w 7 miesiącu ciąży i nie jest to nic miłego, wystraszyłam się jak cholera, a okazało się że naczynko pękło i tyle.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach