Kryzys tzw. czterdziestki jest określeniem wielu niestandardowych zachowań mężczyzn w wieku średnim. Uważa się, że jest to grupa mężczyzn między 35 a 45 rokiem życia. Spotyka on każdego, niezależnie od osiągniętej pozycji społecznej, dorobku życiowego, czy prywatnego statusu majątkowego.
Jak wygląda kryzys wieku średniego?
Jak sobie poradzić z kryzysem wieku średniego?
Może on być wywoÅ‚any różnymi wydarzeniami powodujÄ…cymi przewartoÅ›ciowanie dotychczasowego życia. Kryzys wieku Å›redniego odnosi siÄ™ również do refleksji nad dotychczasowym życiem, wÅ‚asnym dorobkiem, sytuacjÄ… zawodowÄ… oraz osobistÄ….Â
O kryzysie mówi się często w odniesieniu do mężczyzn, którzy w wieku średnim uświadamiają sobie upływ czasu, przez co próbują dokonać swoistego podsumowania swoich dotychczasowych osiągnięć. Ze względu na różnorodność typów psychologicznych, nie ma ściśle określonych objawów kryzysu. Można jednak wymienić te najczęściej występujące:
- poczucie zawodowego wypalenia, brak satysfakcji z wykonywanej pracy
- uczucie niezadowolenia, smutku, monotonii i wyczerpania
- poczucie samotności
- zauroczenie inna osobą, niebędącą partnerem życiowym
- pragnienie ucieczki od codziennych obowiązków
- nagły pociąg do alkoholu oraz używek
- obsesyjne dbanie o swój wygląd – częste wizyty u kosmetyczki, na siłowni
- złość, depresja, zrezygnowanie
- romans i zdrada w zwiÄ…zku
- narzekanie na związek ze stałą partnerką, obwinianie jej o monotonię w związku
Kryzys, który przeżywają mężczyźni często prowadzi ich zainteresowania ku kobietom dużo młodszym od nich. Zainteresowanie okazywane im przez atrakcyjne, młode kobiety pozytywnie wpływa na odbudowę własnej samooceny. Pozwala również na nowo uwierzyć we własne atuty i możliwości.
Pojawia się również powrót do pasji wieku młodzieńczego. Odkurzane są marzenia o karierze piłkarza, malarza, piosenkarza. Jest to czas, gdy mężczyźni na nowo próbują swoich sił w sferach życia, które zarzucili wraz z wejściem w życie dorosłego, odpowiedzialnego członka społeczeństwa.
Kryzys wieku średniego mimo, że dotyka głównie mężczyzn, pośrednio dotyczy również kobiet, które pozostają w związku z mężczyzną dotkniętym problemem. Rewizja dotychczasowego życia, osiągnięć i stworzonej pozycji, może często prowadzić do zachwiania związku. Kobieta towarzysząca mężczyźnie przeżywającemu kryzys, czuje się zagrożona, jest niepewna swego znaczenia dla partnera. Dlatego też ważne jest dla obydwojga osób pozostających w związku uświadomienie sobie dokonywanych zmian. Jest to konieczne, aby w przemyślany i rozważny sposób postępować, nie prowadząc do rozpadu dotychczasowego życia.
Poniżej kilka wskazówek, jak można wspólnie pokonać nieprzyjazny okres:
- spędźcie wspólne wakacje we dwoje – z dala od codziennych obowiązków i rutyny
- bądź atrakcyjna, by twój partner czuł, że ma przy sobie piękną kobietę
- podkreślaj, dlaczego jesteście razem i za co go cenisz
- wprowadź urozmaicenia do waszego życia seksualnego
Należy pamiętać, że kryzysy są etapami w życiu każdego. Od nas samych oraz od wsparcia najbliższych zależy jak je pokonamy i jakie wnioski z nich wyciągniemy.
Â
Co o tym sÄ…dzisz?