Każdy przynajmniej kilka razy w życiu był przeziębiony bądź miał grypę. Według statystyk przeciętny człowiek jest przeziębiony nawet 2-3 razy do roku. Z racji tego, że stan ten dotyka większości z nas, warto dowiedzieć się więcej na temat leków na przeziębienie, jak i źródeł informacji, takich jak ulotki leków. Dzięki temu szybko zadbasz o swoje zdrowie i świadomie dobierzesz odpowiednie leki, jak i ich dawki.
Objawy przeziębienia
Charakterystyczne objawy przeziębienia to katar, ból gardła, gorączka, kaszel, dreszcze, czy osłabienie. Zazwyczaj stosowane leki na przeziębienie mają na celu uporanie się z tymi objawami i sprawienie, że chorująca osoba poczuje się lepiej i o wiele szybciej stanie na nogi. Wśród leków na przeziębienie najpopularniejsze są te przeciwbólowe, na katar, a także na ból gardła.
Najczęściej stosowane leki
Najczęściej stosowane leki przy przeziębieniu to aspiryna, witamina C, a także leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Te dość skutecznie radzą sobie z podstawowymi objawami, jak gorączka, ból gardła i mięśni.
Bardzo często przy przeziębieniu stosowane są leki na katar w różnych formach. Zarówno w formie tabletek, jak i aerozoli do czyszczenia i nawilżania nosa. Dają one szybką ulgę przy zapchanych drogach oddechowych.
Ważne informacje
Choć przeziębienie zazwyczaj bez problemu można wyleczyć samodzielnie w domu, to warto mieć na uwadze zalety, jak i wady stosowania popularnych leków.
Aspiryna
Bardzo często stosowana aspiryna nie powinna być podawana dzieciom poniżej 12.roku życia. Podczas przyjmowania przez dziecko aspiryny może pojawić się ryzyko wystąpienia encefalopatii wątrobowej.
Ibuprofen
Innymi lekami często przyjmowanymi podczas przeziębienia jest ibuprofen, na korzyść, którego przemawiają badania kliniczne. Ibuprofen zaliczany jest do najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych.
Paracetamol
Kolejnym często stosowanym lekiem na przeziębienie jest paracetamol. Ten także cechuje się dużym bezpieczeństwem, aczkolwiek może być groźny dla dzieci oraz kobiet w ciąży, jeśli się go przedawkuje. Wtedy może dojść do poważnego uszkodzenia wątroby.
Tym samym leki przeciwbólowe w czasie przeziębienia powinny być brane z rozwagą. Warto monitorować dawki i uważnie sprawdzać ulotki, by nie wyrządzić sobie niedźwiedziej przysługi.
Warto sprawdzać ulotkę!
Ulotki leków zawierają wszystkie najważniejsze informacje dotyczące leku, jego zastosowania, skutków ubocznych, a także interakcji z innymi lekami i substancjami aktywnymi. Nie warto ignorować ulotki, tylko uważnie ją sprawdzać, zwłaszcza gdy w trakcie przeziębienia przyjmujesz kilka różnych specyfików.
Bardzo często okazuje się, że o przedawkowanie wtedy bardzo łatwo. Wystarczy chwila nieuwagi i gotowe. Niestety konsekwencje tego mogą być naprawdę bolesne, dlatego dobrą praktyką jest wybranie jednego leku na daną dolegliwość, jak i przeanalizowanie ulotki, szczególnie informacji o dawkowaniu leków.
Choć przeziębienie wydaje nam się błahą dolegliwością, to warto zawsze zadbać o podstawowe środki ostrożności i mądrze dobierać leki, jak i ich dawki.
Co o tym sądzisz?