Pokrzywka występuje u 15-20 % populacji. Charakterystyczny dla zespołu chorobowego, którym jest pokrzywka, wysiew bąbli na skórze o różnym kształcie oraz rozmiarach, ma wiele odmian, przyczyn, ale i różny obraz kliniczny.
Poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych dochodzi do przesięku płynu z małych naczyń do naczyń skóry właściwej. Bąble mają kolor białej porcelany lub bladego różu są płaskie, okala je zaczerwienienie, towarzyszy świąd.
Co to jest pokrzywka?
Jak leczyć pokrzywkę?
Kiedy pokrzywka staje się przewlekła?
O przewlekłej pokrzywce możemy mówić, gdy trwa ponad 6 tygodni, w większości dotyczy osób dorosłych. Odmiana ostra trwa zdecydowanie krócej, spotykana jest również u dzieci. Występuje w kilka godzin od spożycia alergizującego pokarmu, często w połączeniu z biegunką, bólami brzucha, nudnościami, bądź wymiotami.
Winne są czynniki psychiczne, leki np. zawierające kwas acetylosalicylowy, robaczyce, ogniska zakaźne wewnątrzustrojowe, do których zaliczają się chore zęby i zatoki. Pokrzywka alergiczna wiąże się z przyczynami immunologicznymi.
„Korzenie” pokrzywki
-
Dermatografizm jest szczególnym rodzajem pokrzywki. Zmiany skórne powstają przy drapaniu lub ucisku skóry, utrzymują się od kilkunastu minut do paru godzin. Bąble często powstają od ucisku bielizny lub paska od torebki. Pokrzywka wywoływana czynnikiem mechanicznym powraca na przestrzeni kilku lat, najczęściej uruchamia ją wstrząs psychiczny czy choroba zakaźna.
-
Pokrzywka kontaktowa jest wywoływana przez kontakt z alergenem zwierzęcym, roślinnym, pokarmowym, leki lub ukąszenie owada. Pojawia się w kilkunaście minut od kontaktu, znika po kilku godzinach.
-
Postać fizykalna to reakcja na światło słoneczne, ciepło, zimno.
-
Postać cholinergiczna powstaje wskutek wzmożone pocenia psychogennego pod pachami, na ramionach, klatce piersiowej i plecach, np. w związku ze stresem, schizofrenią.
-
Urticaria vasculitis jest przewlekła. Zmiany skórne utrzymują się powyżej 72 godzin, towarzyszą jej bóle brzucha, kości i stawów, czasem zmiany nerkowe.
-
Zdarza się, że pokrzywka towarzyszy chorobie posurowicznej po podaniu pacjentowi, np. surowicy przeciwtężcowej, penicyliny. Może wystąpić gorączka, duszności, białkomocz, bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle stawów.
Leczenie pokrzywki
Zdrowie i życie chorego jest zagrożone z uwagi na możliwość współwystąpienia z pokrzywką wstrząsu anafilaktycznego, który może zatrzymać pracę serca lub obrzęku naczynioruchowego. Istotne jest przeprowadzenie testów pod kątem alergii oraz czynników fizykalnych, mechanicznych i cholinergicznych. Muszą być one wykonywane w obecności specjalisty z uwagi na ryzyko spadku ciśnienia tętniczego krwi, duszności oraz pojawienia się obrzęku krtani.
Pokrzywkę można smarować miąższem z aloesu, naparem z rumianku, kremem nagietkowym. Warto pić 2 razy w ciągu dnia pokrzywę i prawoślaz. Plastry ogórka złagodzą swędzenie, a olej arganowy pozwoli całkowicie uwolnić się od dyskomfortu. Pomoże także kompiel z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej i przecieranie skóry wacikiem z roztworem octu i wody 1:1.
Co o tym sądzisz?