45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łupież pstry – przyczyny, objawy i sposoby leczenia łupieżu pstrego na głowie

Łupież pstry – przyczyny, objawy i sposoby leczenia łupieżu pstrego na głowieŁupież pstry – przyczyny, objawy i sposoby leczenia łupieżu pstrego na głowie

Za łupież pstry odpowiadają drożdżaki, które w warunkach fizjologicznych bytują na ludzkiej skórze i nie wywołują żadnych problemów. Jednak czasem pewne czynniki mogą prowadzić do ich niekontrolowanego namnażania, zakażenia i rozwoju choroby. Łupież pstry objawia się w postaci ciemniejszych lub jaśniejszych plam na skórze. Jeśli zmiany się pojawią, warto zasięgnąć porady dermatologa.

  • Co to jest łupież pstry?

  • Jak leczyć łupież pstry?

Łupież pstry – objawy i przyczyny

Łupież pstry nie jest chorobą zaraźliwą, mimo to może przysporzyć problemów – nie tylko natury estetycznej. Pierwszym symptomem zakażenia na ogół są niewielkie plamki – nieco ciemniejsze lub jaśniejsze od skóry. W niektórych przypadkach zmiany przybierają odcień biały, różowy, czerwony lub brązowy, a nawet upodabniają się do opalenizny. Skóra w miejscu, gdzie powstają, często swędzi, ulega przesuszeniu, łuszczy się. Zazwyczaj plamy dają się we znaki w ciepłe pory roku, a w chłodne miesiące zanikają lub stają się mniej widoczne.

Dotąd jeszcze nie udało się jednoznacznie ustalić, jakie czynniki stymulują drożdżaki na ludzkiej skórze do intensywnego wzrostu. Często problem dotyczy nastolatków, które zmagają się z tłustą skórą głowy. Zakażenie znacznie rzadziej natomiast rozwija się u maluchów czy seniorów. Uważa się, że namnażaniu grzybów sprzyja też gorące, wilgotne środowisko i osłabiony układ odpornościowy.

Wizyta u dermatologa

Z reguły dermatolog rozpoznaje łupież pstry na podstawie samego badania fizykalnego. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się mikroskopowe badanie fragmentu skóry przy pomocy lampy Wooda – emitowane przez nią światło zabarwia skórę zakażonej osoby na żółto-zielono.

O metodzie leczenia choroby decyduje lekarz, który bierze pod uwagę obszar skóry zajęty przez łupież pstry, wielkość i grubość zmian. Najczęściej w ramach farmakoterapii stosuje się leki przeciwgrzybicze i środki służące do zmywania skóry twarzy.

Łupież pstry – metody leczenia

U większości pacjentów z łupieżem pstrym skuteczne okazują się leki do aplikacji miejscowej, jak szampony, mydła, kremy i balsamy, które kontrolują wzrost drożdżaków. W ich składzie znaleźć można np. siarczek selenu, ketokonazol i pirytion cynku.

Medyczne preparaty do zmywania skóry zwykle poleca się pacjentom, którzy walczą z nawracającym łupieżem pstrym. Z problemem zmagają się zwłaszcza osoby narażone na działanie ciepłego, wilgotnego klimatu. Zazwyczaj wystarczy używać środka 1-2 razy w miesiącu (w ciepłe pory roku), by zapanować nad namnażaniem się grzybów.

Jeśli łupież pstry opanuje znaczną część powierzchni skóry, specjalista może podąć decyzję o włączeniu doustnych leków przeciwgrzybiczych do kuracji. Podobne postępowanie rekomenduje się niektórym pacjentom z nawracającymi zakażeniami drożdżakowymi. Terapia nie trwa długo, ale może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi.

łupież pstry przebarwienia plamy na dekolcie plamy na ramionach plamy na skórze

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach