Łuszczyca jest jedną z najbardziej tajemniczych chorób skóry. Jej objawy i leczenie objawowe zostały dobrze poznane, jednak wciąż naukowcy spierają się co do przyczyn występowania choroby. Większość naukowców skłania się ku temu, że łuszczyca jest chorobą genetyczną. Nie jest jednak wykluczone to, że powstaje ze względu na czynniki środowiskowe. Łuszczyca dotyka nawet do 4 proc. całej populacji, równie często chorują mężczyźni, jak i kobiety.
Co to jest łuszczyca?
Czy witamina D pomaga na łuszczycę?
Wszystko co powinieneś wiedzieć o łuszczycy!
- Łuszczyca jest chorobą genetyczną z tego względu, że kiedy zostanie wykryta u jednego z bliźniaków jednojajowych, to z prawdopodobieństwem 80 proc wystąpi również u drugiego bliźniaka.
- Jednak już w przypadku bliźniąt dwujajowych ryzyko zachorowania wynosi około 20-25 proc. Czasami choroba ujawnia się również bez wyraźnego podłoża genetycznego, dlatego trudno przewidzieć, czy dana osoba na nią zachoruje.
- Choroba rodziców nie musi oznaczać, że chore będą również dzieci. W przypadku łuszczycy ryzyko zachorowania u jednego dziecka, jeśli choruje jeden rodzic wynosi 25 proc. W przypadku, gdy choruje zarówno ojciec, jak i matka, dziecko może odziedziczyć chorobę w 60 proc. przypadków.
- Wymienia się przynajmniej kilkanaście rodzajów i postaci łuszczycy. Jedna choroba nie jest podobna drugiej. Stwierdzenie rodzaju łuszczycy pozwala na odpowiedni dobór lekarstw i dalszego postępowania z chorym.
- Większość objawów łuszczycy dotyka pleców, skóry głowy, łokci i kolan. Czasami jednak objawy łuszczycy pojawiają się również w innych miejscach.
- Nie każdy rodzaj łuszczycy powoduje ból. Pacjenci skarżą się na ból wtedy, gdy chorują np. na łuszczycę stawową.
- Krosty w łuszczycy pojawiają się w jej wszystkich rodzajach, lecz najczęściej występują przy łuszczycy krostowej.
- Krostki mogą zacząć krwawić, na zgięciach może pojawiać się wysięk. Takie objawy są znamienne dla łuszczycy wysiękowej.
- Pierwsze objawy łuszczycy bardzo często pojawiają się po przejściu choroby wirusowej lub bakteryjnej, która w dużym stopniu wpłynęła na system immunologiczny organizmu.
- Objawy łuszczycy mogą pojawiać się również, jako skutek używania niektórych leków nasercowych np. beta-blokerów.
- Chorobę leczy się lekarstwami i maściami przeciwzapalnymi. Bardzo dobre efekty przynoszą maści sterydowe. Czasami lekarz przepisuje również leki immunosupresyjne. Pomocne są także leki przeciwbólowe.
- Witaminą polecaną chorym z łuszczycą jest witamina D. Poprawia ona kondycję skóry oraz ją regeneruje i naprawia. Również witamina A może podziałać na skórę odżywczo i zahamować pojawianie się dalszych objawów.
Co o tym sądzisz?