45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mały udar mózgu – gdy układ krążenia wzywa pomocy!

Mały udar mózgu – gdy układ krążenia wzywa pomocy!Mały udar mózgu – gdy układ krążenia wzywa pomocy!

Przyjęło się uważać mały udar mózgu za zapowiedź stanu poważniejszego. U co dziesiątego pacjenta dojdzie do prawdziwego udaru w ciągu miesiąca, natomiast u co piątego w czasie najbliższych 12 miesięcy. Dowiedz się czy można zapobiec poważnym następstwom małego udaru.

Alarmujący mały udar mózgu daje o sobie znać, gdy nasz układ krążenia nie funkcjonuje sprawnie. Ponieważ niepokojące symptomy mijają w krótkim czasie, chorzy bardzo często lekceważą swój stan i zaniedbują kontaktu z lekarzem.

  • Jak rozpoznać mały udar?

  • Co to jest udar?

Jak rozpoznać mały udar?

Zazwyczaj niedokrwienie utrzymuje się między kwadransem a godziną, po czym mijają wszelkie objawy. Właśnie tej właściwości mały udar zawdzięcza swą nazwę.

Typowe objawy:

  • nagłe osłabienie związane z niedowładem i niedoczulicą, czyli niemożnością wykonania ruchu, ani odczuwania w nogach, albo rękach (możliwe są oba warianty jednocześnie),
  • wykrzywienie twarzy połączone z opadnięciem, któregoś kącika ust,
  • kłopoty z mową, charakterystyczny jest bełkot obejmujący także próby wypowiedzenia prostych zdań,
  • zawroty głowy, utrata równowagi,
  • zaburzenia narządu wzroku,
  • utrata przytomności.

Jak ustrzec się przed niebezpiecznym udarem?

Ponieważ mały udar u 30 procent osób uprzedza ten prawdziwy, niebagatelną rolę pełni profilaktyka. Należy zapobiegać zwiększaniu u siebie podatności zachorowania na cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie tętnicze krwi, gdyż przy ich obecności ryzyko niedokrwienia mózgu wzrasta pięciokrotnie. Osoby zagrożone udarem powinny przede wszystkim wystrzegać się nadwagi. Regularne ćwiczenia, spacery, eliminacja papierosów i alkoholu okazuje się niezbędna. Codzienna dieta powinna być zdrowo skomponowana i dostarczać niezbędnych witamin i minerałów, a zarazem stawiać na zdrowe tłuszcze obecne w rybach i oliwie z oliwek.

Starajmy się zapewnić sobie optymalną dozę snu. Blisko o 15 % zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania u osób śpiących poniżej sześciu godzin na dobę lub gdy sen jest często przerywany. W tej sytuacji wytwarzamy związki chemiczne oraz hormony prowadzące do wzrostu cholesterolu, otyłości, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia. Nie popadajmy jednak w przesadę, ponieważ sen powyżej 9 godzin niekiedy sugeruje choroby układu krążenia. Naukowcy wykazali, że w profilaktyce rozmaitych schorzeń, najlepiej sypiać po 7 godzin.

Badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Harvarda, stwierdziły, iż osoby przyjmujące witaminę E  były aż o 10 procent mniej narażone na udar niedokrwienny.

Skontaktujmy się z lekarzem, który wypisze receptę na leki w profilaktyce udaru mózgu oraz regulujących krążenie mózgowe (winpocetyna).

krążenie udar mózgu niedokrwienie mózgu zapobieganie udarowi mały udar mózgu powikłania nadciśnienia objawy udaru udar przejściowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach