45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Marskość wątroby – poznaj przyczyny i leczenie!

Marskość wątroby – poznaj przyczyny i leczenie!Marskość wątroby – poznaj przyczyny i leczenie!

Wątroba jest bardzo ważnym narządem w ludzkim organizmie. Pełni ona bardzo wiele różnorodnych funkcji, m. in. odpowiada za prawidłowy metabolizm, usuwa szkodliwe związki toksyczne, magazynuje witaminy i minerały, tworzy rezerwy, produkując i magazynując ważne substancje na zapas, wytwarza i wydziela żółć, bierze udział w termoregulacji. Przykłady działalności wątroby można by długo mnożyć. Nie bez podstaw mówi się o niej, że jest to swoista fabryka w naszym ciele.

  • Co to jest marskość wątroby?

  • Jakie są objawy marskości wątroby?

Wątroba, jak każdy inny narząd, jest narażona na różne choroby. Jedną z nich jest marskość wątroby.

Marskość wątroby zwana też jej zwłóknieniem – to nieodwracalne, rozwijające się latami schorzenie tego organu. Polega na postępującym włóknieniu miąższu wątroby, co skutkuje stopniowym upośledzeniem jej funkcji i ostatecznie martwicą komórek. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do śmierci.

Najczęstsze przyczyny choroby to:

Wśród innych występujących czynników chorobotwórczych, można wymienić:

  • działanie autoimmunologiczne, gdy organizm sam wytwarza przeciwciała wątrobowe,
  • genetycznie uwarunkowane choroby przemiany materii,
  • stłuszczenie wątroby, czyli nadmierne gromadzenie się w niej tłuszczu,
  • choroby zamykające przewody żółciowe, gdzie nadmiar żółci uszkadza wątrobę,
  • szkodliwe działanie niektórych leków lub toksycznych substancji chemicznych,
  • zarażenie niektórymi pasożytami, jak motylica wątrobowa.

Objawy marskości wątroby:

Na początku choroba może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Wątroba nie jest unerwiona, więc nie może boleć i w ten sposób wysłać ostrzeżenia. Rzadko jej pierwszymi jej symptomami są:

  • zaczerwienienie dłoni, czerwone plamki na tułowiu, przerost ślinianek przyusznych, zwłóknienie ścięgien w rękach, zniekształcenie palców i paznokci dłoni.

W zaawansowanym stadium osoby chore uskarżają się na:

  • wyczerpanie, zmęczenie, osłabienie organizmu,
  • brak apetytu, spadek masy ciała,
  • ból brzucha,
  • nudności.

Może też dojść do: do wodobrzusza, powiększenia śledziony, zmniejszenia jąder lub jajników, a dodatkowo u mężczyzn do przerostu sutków.

Diagnoza:

Gdy istnieje podejrzenie marskości wątroby, w celu jej zdiagnozowania wykonuje się tzw. testy wątrobowe, czyli badania krwi. Dodatkowo specjalista może zlecić inne badania laboratoryjne i obrazowe, jak USG, tomografia komputerowa, scyntygrafia, rezonans magnetyczny lub biopsję.

Leczenie:

Postępowanie terapeutyczne jest uzależnione od stanu wątroby oraz czynników odpowiedzialnych za jej złą kondycję. Często polega na leczeniu przyczynowym, czyli próbie wyeliminowania choroby, która doprowadziła do marskości, zapobieganiu dalszemu postępowi procesu włóknienia oraz na niedopuszczaniu do pojawienia się powikłań. W skrajnych przypadkach niezbędny może okazać się przeszczep narządu. Choroba w zaawansowanym stadium jest uznawana za nieuleczalną, można jedynie spowolnić jej postęp, dlatego tak ważne jest, aby zawczasu dbać o swoją wątrobę.

WĄTROBA marskość wątroby problemy z wątrobą chora wątroba zniszczona wątroba schorzenia wątroby powiększona wątroba

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach