45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Męczy Cię katar? Poznaj domowe metody w walce z katarem

Męczy Cię katar? Poznaj domowe metody w walce z kataremMęczy Cię katar? Poznaj domowe metody w walce z katarem

Wraz z nadejściem jesieni pojawiają się infekcje i przeziębienia, a wśród nich „króluje” on: uciążliwy katar. Zapchany nos często występuje samodzielnie, bez pojawienia się dodatkowych objawów, lub stanowi jeden z pierwszych etapów rozwijającej się choroby. Walkę z katarem powinniśmy podjąć jak najszybciej, gdyż zalegająca wewnątrz wydzielina, która przedostaje się do innych części układu oddechowego, może przyczynić się do pogorszenia sytuacji i poważniejszych schorzeń. Oto kilka domowych, skutecznych sposobów na każdy rodzaj kataru.

  • Jak radzić sobie z katarem?

  • Co na katar?

  1. Inhalacje i ciepło. Wdychanie oczyszczających olejków np. z eukaliptusa, mięty czy sosny, to jeden z najlepszych sposobów na odetkanie zapchanego nosa. Jeżeli męczy cię cieknący katar, albo gęsta wydzielina utrudniająca oddychanie, wskocz do wanny. Weź gorącą kąpiel z dodatkami olejków, wykonaj inhalację nad miską z gorącą wodą i rumiankiem lub szałwią (aby do dróg oddechowych dostało się jak najwięcej pary, nałóż na głowę ręcznik), a potem wymocz stopy w gorącej wodzie z solą. Po takich zabiegach dobrze jest się porządnie wygrzać: w tym celu posmaruj stopy maścią kamforową i nałóż grube skarpety.
  2. Leki bez recepty. To jedna z najbardziej oczywistych metod na katar, jednak dobrze jest wiedzieć, które leki wybrać. Najlepsze są krople, aerozole lub żele stosowane miejscowo, które obkurczają naczynia błony śluzowej nosa. Ułatwiają oddychanie i codzienne funkcjonowanie, jednak lepiej nie stosować ich dłużej niż kilka dni, gdyż mogą z czasem podrażnić błonę śluzową.
  3. Naturalne, babcine metody. Czyli właściwa dieta, bogata w składniki przyspieszające walkę z chorobą i wzmacniające organizm. Nie jest mitem, że pomaga zjedzenie domowego rosołu – to doskonały sposób na rozgrzanie organizmu. Zjadaj również dużo natki pietruszki (możesz dodać ją do kanapek albo zupy), ponieważ ma dużo witaminy C, a także czosnku, który jest naturalnym antybiotykiem, usuwającym zalegające bakterie. Czosnek możesz dodać do różnych potraw, albo pokroić go i zjeść z pomidorem. Dobrze działa również inhalacja z cebuli – drobno pokroją wrzuć do garnka, zalej wrzątkiem, nakryj głowę ścierką lub ręcznikiem, a następnie pochyl się nad garnkiem i wdychaj opary. To świetny sposób na udrożnienie nosa. Dobrze działa również wąchanie świeżego chrzanu.
  4. Witamina C i nawilżanie. Rutyna oraz witamina C to sposoby na uszczelnienie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. W czasie gdy rozwija się stan zapalny zmniejsza się ich przepuszczalność, dlatego dobrze jest rozważyć suplementację witaminą C z rutyną na czas przeziębienia. Poza tym ważne jest nawilżanie śluzówki nosa poprzez picie dużych ilości płynów – herbat, wody niegazowanej, soków, a także nawilżanie powietrza, np. stosując specjalne nawilżacze lub kładąc mokry ręcznik na włączonym grzejniku.
katar inhalacja przeziębienie zatkany nos
Komentarze
Dodano: 09 Listopad 2016
Autor: Weronka
Ocena:
Właśnie mnie dopadło przeziębienie. Na szczęście katar już mija. Stosowałam krople z apteki.
Odpowiedź
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: iwona
Ocena:
zawsze obiecuję sobie, że przy kolejnym katarze wypróbuję te inhalacje i jakoś nigdy tego nie robię
Odpowiedź
Dodano: 09 Październik 2016
Autor: Andzia
Ocena:
Sezon przeziębienia rozpoczęty a ja właśnie zmagam się z katarem. Co do kropli to niestety raczej mi nie pomagają. Jak to mówią nie leczony katar trwa tydzień, leczony 7 dni lub odwrotnie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach