45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Na pomoc chrapaniu ! Jak wyeliminować je z naszego życia ?

Na pomoc chrapaniu ! Jak wyeliminować je z naszego życia ?Na pomoc chrapaniu ! Jak wyeliminować je z naszego życia ?

Jak długo można znieść efekty dźwiękowe partnera, sąsiada czy przyjezdnego gościa, który drzemiąc sobie w najlepsze nie pozwala na spokojny sen swojego słuchacza? Czym jest chrapanie i dlaczego pojawia się u człowieka?

Chrapanie to nic innego jak patologia organizmu wynikająca z nieprawidłowego jego funkcjonowania. Należy pamiętać jednak, że chrapania nie można kwalifikować jedynie do nieprawidłowości anatomicznych związanych z budową  górnych dróg oddechowych. Przyczyny  takich zachowań nie są jednoznaczne, dlatego  tak ciężko zdefiniować problem.

  • Jak walczyć z chrapaniem?

  • Co zrobić żeby nie chrapać?

Nieprzespana noc może dotyczyć słuchającego ale również samego zainteresowanego. Co zatem zrobić, żeby  noc  nie stała się koszmarem?

Chrapanie to nic innego jak nierównomierne odbijanie się powietrza od fałdów skórnych nosa oraz wewnętrznej pracy jamy gardłowej. Może być spowodowane wieloma czynnikami, które na pierwszy rzut oka nie są związane z praca układu oddechowego.

Pełny żołądek – być może przyczyna tkwi w najadaniu się na noc. Rozszerzony od smakołyków  żołądek uciska na przeponę, która pełni ważną rolę w procesie oddychania, szczególnie mężczyzn. Panowie najczęściej oddychają torem przeponowo – żebrowym a więc w ich naturze już leży tzw. „oddychanie brzuchem”. Najedzony, leniwy i wolno trawiący żołądek nie pomaga  na pełne i  równomierne   nabieranie  powietrza przez co pojawić się może  niesympatyczny dźwięk.

Problemy natury emocjonalnej – często  chrapaniu towarzyszy różne jego natężenie. To być może sygnał, aby mocniej zastanowić się nad tym, co nas trapi, z czym mamy problem, jak pomóc  sobie w „dziennym” życiu.  Stres i zmartwienia, które pojawiają się w ciągu dnia mogą mieć swoje ujście  właśnie nocą. Jeżeli człowiek  posiada silne napięcie nerwowe, to  ściany  gardła oraz krtań także są napięte – dzięki temu  strumień powietrza nie płynie przez nie prosto lecz uderza w napięte tkanki a te zostają wprowadzone w  drgania dźwiękowe.

Alergia – szczególnie wziewna.  Alergicy wiedzą najlepiej, że czas pylenia roślin oraz kurz  występujący w powietrzu a także roztocza w sierści pupila prowadzą do nieżytu  nosa (szczególnie  zatok  czołowych i przynosowych). Wydzielina, która jest produkowana przez nie w celach obronnych zalega w organizmie tworząc blokadę oddechową. Powietrze, które jest  zasysane  przez organizm szuka dostępnych dróg , aby dostać się do płuc i do przepony. W tym przypadku jest to niezwykle trudne, ponieważ drogi oddechowe są zaczopowane. I to właśnie może być kolejnym powodem przykrych dolegliwości związanych z chrapaniem.

Prócz wymienionych przyczyn warto pochylić się nad wizytą u  laryngologa. On najlepiej oceni stan aparatu oddechowego i fonacyjnego. Sprawdzi jakość śluzówki wydzielanej przez  organizm, drożność dróg oddechowych, oraz co najważniejsze, ich anatomiczne ułożenie.

Dobrze byłoby także zmienić nawyki funkcjonowania organizmu. Nawilżać śluzówkę oraz  gardło przed spaniem, np. naparami lub inhalacjami, nawadniać organizm (przy czym należy pamiętać o tym, aby gardło nawilżać pijąc niegazowaną wodę małymi łykami i z dużą  częstotliwością). Dobrze będzie także zrobić podstawowe badania morfologiczne z uwzględnieniem minerałów oraz  cukru.

 

chrapanie leczenie chrapania przyczyny chrapania pomoc w chrapaniu jak usunąć chrapanie skąd chrapanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach