Sezonowa depresja nazywana jest również chorobą afektywną sezonową lub depresją o sezonowym wzorcu przebiegu. W potocznym języku często mówimy o „jesiennej depresji”. Jesień zbliża się nieubłagalnie wielkimi krokami. Pierwsze liście już spadają z drzew, noce są coraz zimniejsze, a dni coraz krótsze...
Depresja tylko w okresie jesieni?
Depresja sezonowa charakteryzuje się tym, że pojawia się w miesiącach przy przesileniu wiosennym i jesiennym. Najczęściej atakuje więc około października i listopada, a później na wiosnę około marca-kwietnia. Najpewniej depresja sezonowa wywoływana jest przez nieprawidłową ilość neuroprzekaźników w OUN (Ośrodkowym Układzie Nerwowym), co może być spowodowane zbyt małą dostępnością do światła. Jesień przynosi krótsze dni – wychodząc rano do pracy lub do szkoły, a wracając po południu bardzo często w ogóle nie korzystamy z uroków światła słonecznego. To może prowadzić do rozwinięcia się depresji sezonowej.
Co to jest depresja sezonowa?
Jak leczyć depresje sezonową?
Kto choruje? Jakie są objawy?
Prawie czterokrotnie częściej chorują kobiety. Mężczyźni znacznie rzadziej. Co ciekawe zjawisko to bardzo często pojawia się również u dzieci. Objawy są typowe dla depresji. Chory czuje obniżenie nastroju, swoistą niemoc, bezradność, lęk, ciągłe uczucie smutku. Ma problemy z wykonywaniem zwykłych codziennych czynności. Może być drażliwy, a nawet agresywny. Jego stan zdrowia związany jest również z obniżoną dzienną aktywnością. Pamięć i koncentracja są obniżone.
Leczenie depresji sezonowej. Jak sobie pomóc?
- Leczenie światłem, czyli fototerapia. Gabinety psychologiczne, ale również inne placówki medyczne mają często w swojej ofercie możliwość terapii światłem. Wykorzystuje się do tego specjalne lampy naświetlające. Warto również przebywać na świetle słonecznym tak długo, jak to tylko możliwe.
- Leki przeciwdepresyjne. Niestety w aptece bez recepty znaleźć można tylko ziołowe, najprostsze leki przeciwdepresyjne i pozwalające „zawalczyć” z obniżonym nastrojem. Leki przeciwdepresyjne na receptę dostępne są tylko z polecenia lekarza.
- Psychoterapia i grupy wsparcia. Jeśli zaburzenie nie jest mocne i silne, warto poszukać zwykłej grupy wsparcia np. na forum internetowym, gdzie można wymieniać się własnymi przemyśleniami czy poznać ludzi o podobnym sezonowym problemie.
- Minerały i witaminy. Warto zakupić w aptece odpowiednie suplementy diety, zwłaszcza witaminę D oraz witaminy z grupy B, a także magnez i żelazo. Ich niedobory mogą powodować obniżenie nastroju, a utrzymywanie tych elementów w normie może pomóc w szybszym wyzdrowieniu.
Co o tym sądzisz?