45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Naciągnięcie mięśnia – jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Naciągnięcie mięśnia – jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia.Naciągnięcie mięśnia – jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Jeżeli nasze mięśnie nie zostaną odpowiednio przygotowane do wysiłku fizycznego i obciążenia, może dojść do naciągnięcia mięśni. Jest to bolesna kontuzja, która ogranicza codzienne czynności. Jak może dojść do naciągnięcia mięśni, jak je rozpoznać i jak leczyć? Poniżej odpowiedzi na te pytania.

  • Jakie są przyczyny nadciągnięcia mięśnia?

  • Jakie są objawy nadciągnięcia mięśnia?

Jak może dojść do naciągnięcia mięśnia?

W momencie, gdy dochodzi do nadmiernego przeciążenia mięśni lub wykonamy nagły ruch. Wówczas, gdy mięśnie nie są przygotowane do znoszenia obciążeń – dochodzi do rozerwania niewielkiej ilości włókien mięśniowych. Naciągnięcie może być również skutkiem zbyt intensywnej pracy mięśni po okresie bezczynności.

Jak rozpoznać naciągnięcie?

Przy naciągniętym mięśniu powinniśmy odczuwać ostry ból. W miejscu, w którym doszło do kontuzji powstaje również obrzęk i czasami krwiak. Przy najmniejszym dotknięciu lub wykonaniu najdrobniejszego ruchu – wzmaga się odczuwany ból. Ma on charakter kłujący, punktowy, przy naciskaniu nasila się. Naciągnięciu może dodatkowo towarzyszyć częsty skurcz mięśnia.

Jak leczyć?

Gdy tylko zauważymy kontuzję, należy jak najszybciej do bolącego miejsca przyłożyć zimny okład. Zwęzi on naczynia krwionośne i pomoże zmniejszyć obrzęk. W większości przypadków dolegliwości ustępują w ciągu 24 godzin. Wtedy można użyć ciepłego okładu. Można sięgnąć również po specjalne leki przeciwbólowe, które dostępne są w aptekach bez recepty.
Dalsze leczenie opiera się przede wszystkim na wypoczynku i ograniczeniu aktywności fizycznej. Po wyleczeniu kontuzji należy pamiętać, aby stopniować wysiłek fizyczny. Jeżeli zapomnimy o tym, kontuzja może nawrócić. Aby ‘odciążyć’ naciągnięty mięsień możemy sięgnąć po bandaż elastyczny, który będzie ‘pracował’ za mięśnie.
Można również stosować ocet jabłkowy, który pomaga w leczeniu naciągniętych mięśni oraz skurczów nóg. Do wanny wypełnionej gorącą wodą wlewamy dwie szklanki octu. Kontuzjowaną część ciała namaczamy przez pół godziny. Zabieg powtarzamy raz dziennie prze kilka dni, aż ból całkowicie zniknie.
Z kolei papryczka chili nakładana miejscowo pozwoli rozgrzać i zmniejszyć ból towarzyszący kontuzji. Należy zmieszać ½ łyżeczki pieprzu Cayenne (chili w proszku) z ½ łyżeczki oliwy z oliwek. Paokę nakładamy na kontuzjowane miejsce. Czynność powtarzamy dwa razy dziennie prze około 1 tydzień.
Jeżeli odczuwany przez nas ból nie będzie ustępował, lecz będzie się nasilał, należy udać się z wizytą do ortopedy. Lekarz zbada miejsce kontuzji i wykona zdjęcie rentgenowskie, które umożliwi wykluczyć ewentualne złamanie lub inne, poważniejsze urazy.

Jak zapobiec?

Na urazy najbardziej narażone są mięśnie nierozciągnięte i słabe. Aby uniknąć kontuzji, przed rozpoczęciem treningu konieczna jest rozgrzewka trwająca co najmniej 15 minut. Naciągnięcia można również uniknąć wykonując regularnie stretching, czyli ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie. 

kontuzje o sportowców nacięgniecie mięśnia naciągnięty mięsień jak leczyć kontuzje urazy mieśni naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda przeciążenie mięśni

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach