Za normę uchodzi codzienne wypadanie włosów od 50-80, zależnie od pory roku. Niestety wskutek stresu, przebytych chorób, łupieżu, nieodpowiednej diety, anemii czy nikotynizmu, tempo wzrostu włosów zwalnia, wypadają w nadmiarze i tracą swą grubość.
Do wypadania włosów przyczyniają się beta-blokery, leki przeciwzakrzepowe oraz immunosupresyjne. Hamująco na łysienie działa fitoterapia.
Co to jest łysienie androgenowe?
Co to jest łysienie plackowate?
Jak leczyć łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe
Ten rodzaj łysienia jest w zdecydowanej przewadze. Wraz ze wzrostem androgenów postępuje zanik mieszków włosowych. Łysienie androgenowe jest nazywane łysieniem typu męskiego, ponieważ „tylko” 25 % pań cierpi na to schorzenie wywołane u nich nierównowagą hormonalną. Najmocniej daje się we znaki na obszarze ciemieniowym. Po 15. roku życia dotyczy 25 % mężczyzn, a w wieku 50 lat już co drugiego z panów, za co odpowidzialne są:
-
czynnik genetyczny,
-
przewlekłe choroby narządów wewnętrznych,
-
choroby układu hormonalnego,
-
choroby włosów i skóry głowy,
-
choroby, które występują z gorączką,
-
znieczulenia ogólne,
-
niektóre leki,
-
stres.
Właściwości przeciwandrogenowe, przeciwwysiękowe, ale i przeciwzapalne wykazuje przyjmowana doustnie bocznia piłkowana, natomiast palma sabalowa hamuje aktywność androgenów u podstaw.
Łysienie plackowate
Charakterystycne jest występowanie wyłysiałych obszarów na skórze głowy. Najprawdopodobniej winne są zaburzenia układu odpornościowego i predyspozycje genetyczne. Przeważnie dotyka młodzież i dzieci, lecz niezwykle rzadko występuje przed 3. rokiem życia. Oprócz samej skóry głowy może dotyczyć brwi, rzęs, skóry pod pachami, bądź zarostu na twarzy. Na szczęście występuje czasowo, może być leczone poprzez usprawnienie mikrokrążenia skóry głowy, terapię hormonami i sterydami, bądź naświetlanie nadfioletem po posmarowaniu wyłysiałych miejsc wyciągiem z dziurawca. W 34-50 % u osób objętych łysieniem plackowatym, porost włosów odnawia się samoistnie w ciągu 12 miesięcy. Na początku odrastają włosy pozbawione pigmentu, dopiero z czasem dochodzi do ich repigmentacji.
Telogenowe wypadanie włosów
Wypadanie włosów jest rozproszone na całej powierzchni głowy, jednak w wyniku kuracji włosy odnawiają się. Telogenowemu wypadaniu włosów sprzyjają:
-
poród – włosy wypadają liczniej do 3 miesięcy, w parę miesięcy od urodzeniu dziecka poziom estrogenów normuje się, więc odrastają,
-
menopauza – podobnie jak podczas ciąży maleje poziom estrogenów,
-
hashimoto, choroby tarczycy,
-
przełom sierpnia i września, wiosna – wzrost hormonów steroidowych związanych z ekspozycją na słońce, skutkuje wzmożonym wypadaniem,
-
grzybica,
-
terapia lekami, ciężkie infekcje,
-
nieprawidłowe żywienie, anemia.
Leczenie
Najpowszechniej stosuje się odwar z korzenia mydlnicy, który zwalcza łupież i łojotok, działa wzmacniająco, przeciwzapalnie. Żeń-szeń poprawi ukrwienie i strukturę włosa. Płukanie włosów piwem ma swe uzasadnienie, ponieważ chmiel wpływa przeciwzapalnie i leczy skórę. Natomiast pokrzywa oczyszcza, przyczynia się do wmocnienia cebulek, usprawnia ukrwienie skóry głowy, zmniejsza łupież i wydzielanie łoju. Porostowi włosów sprzyja także skrzyp. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tataraku – zwiększy mikrokrążenie, odźywi, pobudzi do wzrostu i zastopuje wypadanie. Henna poza nadaniem nowej barwy lub pogłębieniem naturalnego odcienia włosów, stymuluje wydzielanie łoju i wzmacnia. Jeżeli nie przepadamy za płukaniem włosów ziołami, możemy wesprzeć się suplementami, które zawierają je w swym składzie. Wiecej o leczeniu i przyczynach łysienia anrogenowego u kobiet możesz przeczytać - Łysienie androgenowe u kobiet – przyczyny, objawy, leczenie
Co o tym sądzisz?