Znajdziemy go na łąkach, pastwiskach, w ogrodach i na trawnikach. Dostępny w całej Europie. Uznawany za trudny do usunięcia chwast. Mlecz, nazywany inaczej mniszkiem lekarskim, to roślina bardzo ceniona w ziołolecznictwie, a wykonana z niego nalewka leczy – zwłaszcza infekcje dróg moczowych i zapalenie pęcherzyka żółciowego!
Każdy go zna – widzimy go w różnych, porośniętych trawą miejscach. Jego wytępienie z ogrodu często nie jest łatwe. Mlecz rozprzestrzenia się szybko, ponieważ sposób rozsiewu jego nasion, posiadających aparaty lotne, powoduje przemieszczanie się na duże odległości. Mniszek to roślina miododajna, ponieważ przyciąga różne owady, a pozyskiwany z niego miód jest jednym z tych najzdrowszych.
Na co nalewka z mlecza?
Jakie działanie ma nalewka z mlecza?
Skład i właściwości zdrowotne mlecza
Korzeń mniszka lekarskiego to bogactwo substancji czynnych:
- Inuliny,
- Garbników,
- Fitosteroli,
- Łatwo przyswajalnych soli mineralnych, głównie potasu.
Liście zawierają:
- Mają obniżoną ilość związków zawartych w korzeniu, ale za to, znajdziemy w nich flawonoidy, karotenoidy, magnez, potas, krzem, witaminy B i C.
W kwiatach mlecza jest tyle samo substancji czynnych co w liściach, jednak mają więcej olejku eterycznego, a w ich składzie znajdziemy też fitoestrogeny.
Na co pomoże?
Przede wszystkim jest naturalnym lekiem zwiększającym wydzielanie żółci w woreczku żółciowym i wątrobie. Będzie więc idealny do zastosowania w przypadku chorób tych narządów. Oprócz tego, nie doprowadza do obniżenia zawartości potasu we krwi, ponieważ jest bogaty w ten składnik. Zwiększa ilość wydalanego moczu oraz ilość soków trawiennych.
Można stosować go również w celu leczenia anemii – zapewnia przywrócenie prawidłowego składu krwi, dostarczając wiele cennych witamin i minerałów. Usuwa również toksyny z organizmu.
Mlecz przyda się również przy problemach skórnych. Stosowany zewnętrznie zwalczy kurzajki, brodawki, przyspieszy proces gojenia. Wpłynie pozytywnie na układ odpornościowy, ponieważ zawiera interferon, który motywuje organizm do walki z bakteriami i wirusami. Oprócz tego, kwiaty regulują zaburzenia jajeczkowania, miesiączkowania, są przydatne w leczeniu nieżytu gardła i jamy ustnej.
Nalewka z mlecza – przepis
Wspomoże zwłaszcza osoby z problemami związanymi z drogami moczowymi lub wydzielaniem żółci. Przygotuj 150g miodu akacjowego, 1 litr 40% wódki, 5 dkg kwiatów mniszka lekarskiego. Oczyść kwiaty, osusz, zalej wódką i odstaw na słońce na trzy tygodnie. Po upływie tego czasu, odcedź je, dodaj miód i wymieszaj. Taka nalewka dojrzewa minimalnie sześć miesięcy.
Co o tym sądzisz?