Przewód pokarmowy człowieka to istne siedlisko bakterii, ale nie są to bakterie złe, a wręcz przeciwnie: pomagają naszemu organizmowi w codziennym funkcjonowaniu. Naturalne i pomocne kultury bakterii tworzą naszą własną mikroflorę jelitową. Zaburzenia w funkcjonowaniu flory jelitowej i bakteryjnej mogą prowadzić do wielu chorób.
Za co odpowiada flora bakteryjna?
Jak dbać o florę bateryjną jelit?
Naturalna flora bakteryjna – za co odpowiada?
Mikroflora jelitowa pomaga przede wszystkim w procesach trawienia usprawniając funkcje żołądka czy jelit. Poza tym bakterie odpowiedzialne są za fermentację pokarmu, który nie został lub nie mógł być strawiony. Naturalna flora bakteryjna świetnie reguluje całą motorykę układu pokarmowego nadając mu odpowiednich własności.
Flora bakteryjna w ciele człowieka
- Pomaga trawić pokarmy;
- Wpływa na reakcje zapalne w przewodzie pokarmowym;
- Pomaga metabolizować leki;
- Poprawia odporność organizmu;
- Ochrania organizm przed patogenami;
- Bierze udział w syntezie wielu witamin;
- Odpowiada za fermentację niestrawionych resztek i śluzu wytworzonego przez jelita.
Flora bakteryjna: zaburzenia
Jakiekolwiek zaburzenia w florze bakteryjnej odbijają się na całym naszym zdrowiu. Naukowcy wciąż badają z jakimi schorzeniami i chorobami mogą się one wiązać. Wiadomo już, że zaburzenia w mikroflorze mogą prowadzić do większego ryzyka zachorowania na choroby neurologiczne, alergiczne czy też na astmę.
Zaburzenia w funkcjonowaniu mikroflory jelitowej mogą powodować także problemy z nadwagą i otyłością. Jest to związane z nieprawidłowymi przemianami metabolicznymi. Zespół metaboliczny to nie tylko efekt zaburzonej mikroflory jelitowej, to także skutek nieodpowiedniej, zbyt wysokotłuszczowej, wysokobiałkowej lub „słodkiej” diety, w której jednocześnie brakuje błonnika pokarmowego. Poza tym, otyłość spowodowana zaburzeniami mikroflory jelitowej spowodowana jest również pewnym upośledzeniem organizmu związanym z użytkowaniem zmagazynowanej energii. Organizm jest stymulowany do większego rozwoju tkanki tłuszczowej.
Mikroflora jelitowa: jak utrzymać ją w zdrowiu?
- Należy dbać o swoją codzienną dietę. Powinna ona być dietą przede wszystkim zbilansowaną, która nie będzie faworyzowała jednych składników pokarmowych, ponad innymi;
- Ważne jest również spożywanie witamin, mikro- i makroelementów, które świetnie wpływają na wiele funkcji organizmu;
- Na nieprawidłowy rozwój bakterii jelitowych może wpływać również przewlekły stres. Bardzo pomocna będzie nauka medytacji, technik relaksu, odpoczynku, które pomogą wyeliminować nadmierny stres z codziennego życia.
Co o tym sądzisz?