Możliwości orzecha włoskiego od dawna wykorzystuje się w medycynie naturalnej i kosmetologii. Zawarte w nim naturalne herbicydy powodują, że jest skutecznym sposobem na pasożyty, grzyby, bakterie, drożdże, które szkodzą naszemu układowi pokarmowemu. Posiada wyjątkowe właściwości oczyszczające i odtruwające organizm. Orzechówka będzie idealna na wszelkie dolegliwości pokarmowe i bóle brzucha!
Ten starodawny sposób na problemy zdrowotne był znany już w starożytności. Z pewnością wielu z nas kojarzy orzechówkę jako babciny sposób na problemy żołądkowe. W naszym kraju orzechy włoskie sadzi się od XII wieku, kiedy to odwarem powstałym z liści nacierano bydło, żeby odpędzić od niego owady. Poza tym, taki odwar stosowano również w leczeniu wielu chorób, takich jak krwotoki, krzywica, pasożyty w przewodzie pokarmowym.
Na co nalewka z orzecha włoskiego?
Jak zrobić orzechówkę?
Wyciąg z orzecha znajduje się współcześnie w wielu preparatach o silnym działaniu bakteriobójczym, ponieważ mają działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, odtruwające, poprawiające krążenie, a także grzybobójcze. Sam orzech włoski, z którego wykonuje się nalewkę, ma wiele cennych zdrowotnych właściwości:
- Oczyszcza i odtruwa – dlatego będzie doskonałym sposobem na problemy z układem pokarmowym, cukrzycą, owrzodzeniem, niestrawnością lub przy wzdęciach.
- Wspiera układ pokarmowy – poprawia zdolności przyswajania substancji odżywczych (np. protein) i blokuje wchłanianie toksyn,
- Reguluje działanie tarczycy – dzięki wysokiej zawartości jodu.
- Ma działanie odkażające – dlatego może być stosowany do łagodzenia infekcji zewnętrznych i ran.
- Pomoże przy chorobach górnego układu oddechowego i zapaleniu zatok – wystarczy używać nalewki jako płukanki do nosa.
- Wspomaga usuwanie chorób skórnych – np. egzemy, żylaków, trądziku, ponieważ wnika głęboko do gospodarki lipidowej organizmu.
- Poprawia jakość naszej skóry – dzięki powodom opisanym powyżej.
Przepis na orzechówkę. Zrób to sam
Orzechy na nalewkę najlepiej jest zbierać od końca czerwca do końca lipca, kiedy to mają najbardziej miękką formę, dlatego łatwiej będzie je pokroić. Najlepiej używać do tego gumowych rękawiczek, ponieważ orzechy mogą trwale barwić skórę.
Używamy do tego 1kg zielonych, miękkich orzechów (około 25 sztuk), które przekrawamy na pół, 1kg cukru albo dwóch szklanek miodu (zdrowsza opcja), 1 litra spirytusu i 1l przegotowanej wody. Smak nalewki można wzbogacić o cynamon, goździki, laskę wanilii, jedną pomarańczę i cytrynę.
Przy stosowaniu cukru, trzeba najpierw rozpuścić go w ciepłej wodzie, a gdy już wystygnie, wymieszać ze sobą wszystkie składniki, a następnie przykryć całość gazą i odstawić (najlepiej, żeby nasza nalewka stała w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Czasami warto zamieszać całość drewnianą łyżką. Gotową nalewkę przechowujemy szczelnie zamkniętą w butelkach, w tym przypadku w zacienionym miejscu. Kieliszek można wypijać raz na dzień, najlepiej po jedzeniu.
Co o tym sądzisz?